Dolar
13.41
Euro
15.18
Altın
1,841.09
ETH/USDT
2,872.60
BTC/USDT
39,500.00
BIST 100
2,014.21
Dünya

'Yahudi yerleşim birimleri kurma iki devletli çözümün sabotesidir'

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim birimleri kurmasının İsrail'in iki devletli çözümü sabotesi olduğunu belirtti.

17.11.2015
'Yahudi yerleşim birimleri kurma iki devletli çözümün sabotesidir'

KUDÜS

Kudüs Belediyesinin, Doğu Kudüs'te 1500 yeni konut inşa edeceği bildirildi.

İsrail devlet radyosunun çeşitli kaynaklara dayandırdığı haberinde, Kudüs Belediyesinin Doğu Kudüs'ün Şufat beldesindeki Ramat Shlomo Yahudi yerleşim biriminde 1500 yeni konut inşa etme projesi üzerinde yoğunlaştığı ifade edildi.

Bu arada Filistin Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Doğu Kudüs'te yeni konutların inşa edilme planları şiddetle kınanarak, söz konusu yeni konut projesinin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ABD Başkanı Barack Obama'nın 9 Kasım'da bir araya gelmesinden birkaç gün sonra devreye girdiği aktarıldı.

İsrail tarafından Filistin topraklarında inşa edilen yerleşim birimlerinin uluslararası kanunlara ve Cenevre Sözleşmesi'ne aykırı olduğu belirtilen açıklamada, "İsrail'in Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim birimleri kurma politikaları çirkin savaş suçu olmanın yanı sıra sistematik devlet terörü çeşitlerinden biridir. Ayrıca İsrail'in, iki devletli çözüme olan bir sabotesidir" ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Filistin Yönetimi Kudüs Divanı Müsteşarı Avukat Ahmed er-Ruveydi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yahudi yerleşim projesi, son zamanlarda yaşanan olaylar üzerine, İsrail'in Kudüs kentindeki Filistinlilerden intikam alma çalışmaları kapsamında ortaya çıktı. Bence Kudüs kentinde yeni yerleşim birimlerinin yanı sıra Filistinlilere ait evleri yıkma, topraklarına el koyma ve kimliklerini geri alma gibi uygulamalara başvurulacak" dedi.

Söz konusu yeni konutların, Doğu Kudüs'te 40 bini tamamlanan ve 60 bin konuta çıkarılması hedeflenen projenin bir parçası olduğunu söyleyen Ruveydi, "Kudüs'ün olmadığı bir Filistin devletinin kurulmayacağını bilen İsrail, Kudüs'ün başkent olma olanaklarını ortadan kaldırmak için çabalıyor" diye konuştu.

Muhabir: Mahmut Geldi


Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın