Dolar
13.69
Euro
15.51
Altın
1,766.99
ETH/USDT
4,511.30
BTC/USDT
56,361.00
BIST 100
1,880.06
Dünya, arşiv

Washington “Barış ve Dayanışma” için yürüdü

Türk ve Müslüman toplumundan 7 bin kişi, Ermeni diasporasının karalama kampanyalarına karşı Beyaz Saray'dan Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'ne yürüdü.

24.04.2015
Washington “Barış ve Dayanışma” için yürüdü

WASHINGTON 

ABD'nin başkenti Washington'da Türk ve Müslüman toplumundan 7 bin kişi, Ermeni diasporasının karalama kampanyalarına karşı “Yurtta barış, dünyada barış” diyerek yürüdü ve ABD'ye barış ve dayanışma mesajı verdi.

ABD’de 145 Türk-Amerikan sivil toplum kuruluşunca oluşturulan Yönlendirme Komitesi'nce Beyaz Saray’ın önünden başlatılan "Barış ve Dayanışma" yürüyüşü, Türkiye’nin Washington Büyükelçilği’nde son buldu. 

Beyaz Saray’ın önünden 3 bini aşkın kişi yürüyüşe başlarken, yolda katılanlarla birlikte, bir saat sonunda büyükelçilik önüne varıldığında sayı yaklaşık 7 bine ulaştı. 

Sadece Washington civarından değil Ohio, New York, New Jersey gibi ülkenin 12 eyaletinden Türk ve Müslüman toplumu üyelerinin katıldığı yürüyüşte kalabalık, yol boyunca “Yurtta barış, dünyada barış”, “Türkiye” şeklinde sloganlar attı, çiçekler dağıttı ve ABD'ye “Barış" mesajı verdi. 

Büyükelçilik önüne gelişte de kalabalığı Büyükelçi Serdar Kılıç karşıladı.

Her yıl olduğu gibi Ermenilerin büyükelçilik önüne gelerek eylemde bulunması beklendiğinden, yürüyüşe katılan binler, şimdi de Türk ve Amerikan bayrakları ve pankartlarla büyükelçilik önünde bekleyişini sürdürüyor.

“ Washington’da bu kadar katılımlı ilk defa böyle bir organizasyon oldu”

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Yönlendirme Komitesi eş başkanlarından İbrahim Uyar, yürüyüşe 12 eyaletten yaklaşık 7 bin kişinin katıldığını söyledi.

Uyar, “Katılımcılar arasında ABD’deki Müslüman kuruluşlar ile Somalililer, Mısırlılar ve diğer Türki devletlerden gelenler var. Yürüyüşümüz barış ve dayanışma temasını içeriyordu. Washington’da bu kadar katılımlı ilk defa böyle bir organizasyon oldu. Amerikalı dostlarımıza barış ve dayanışma içerikli mesaj vermek istedik. Muhatabımız doğrudan Amerikalılardır. Tarihimize, devletimize, bayrağımıza sahip çıktık. 1915 olaylarını siyasete alet etmeyin diyoruz, bırakın tarihçiler olayları incelesinler, onlar karar versinler mesajını verdik” dedi.

“Ermenilere karanfil vereceğiz”

Yürüyüş sırasında bu tür güzel mesajlar verdiklerini dile getiren Uyar, “Amerikalı Müslüman kardeşlerimiz, Türkiye dostu kardeşlerimiz de ‘Biz Türkiye ile beraberiz’,  ‘Türkiye yalnız değil’ dediler. Yaklaşık 7 milyona yakın Müslüman yaşıyor Amerika’da. Onların da desteğini almamız gerekiyordu. Bence bu, yeni Türkiye’nin yeni politikalarının yansımasıdır” diye konuştu.

Uyar, Ermenilerin de büyükelçiliğin karşısındaki kaldırımda gösteri yapacağına işaret ederek, “Ancak sayıları çok az olacak, müthiş bir hayal kırıklığına uğradılar. Barış mesajları veriyoruz. Yürüyüş boyunca çiçek dağıttık, kendilerine de gelince karanfiller vereceğiz. Bugün buraya gelen arkadaşlarımız akşama kadar burada duracaklar" ifadesini kullandı.

“Türkiye ve Erdoğan için buradayız”

Yurt Dışında Yaşayan Mısırlılar için Demokrasi adlı sivil toplum kuruluşunun koordinatörü Muhammed İsmail de Virginia, New York ve New Jersey’de yaşayan Mısırlılarla gösteriye katıldıklarını söyledi.

İsmail, "Biz bugün burada Türkiye’yi ve Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklemek için buradayız. Erdoğan prensiplerine bağlı olan ve bu yolda ilerleyen tek cumhurbaşkanı, ancak dünyanın geri kalanı Erdoğan gibi insan hakları, özgürlük, dini özgürlük ve demokrasi prensiplerinin ardında duramadı. O, sözünün arkasında duran bir lider. Biz kendisine sadece Müslüman olduğumuz için değil, en basitinden insan olarak teşekkür ediyoruz" dedi.

100 dansçı 50 metrelik dev Türk bayrağı açtı

ABD'nin başkenti Washington'daki ünlü Lincoln Anıtı'nda 100 Amerikalı dansçı, "barış" ve "gelecek 100 yıl" için dans ederek, 50 metrelik dev Türk bayrağı açtı.

Başkentte, binlerce Türk ve Müslüman, Ermenilerin karalama kampanyalarına karşılık olarak Beyaz Saray'ın önünden Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'ne yürürken, Turkic Platform da başkentin en turistik yerlerinden Lincoln Anıtı'nda, Türkiye ve Ermenistan arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini teşvik ve farkındalığı artırmak için etkinlik düzenledi. 

Uluslararası basının da yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, 100 Amerikalı dansçı, üzerlerinde "Barış" ve '"Gelecek 100 yıl için" yazılı tişörtlerle, müzik eşliğinde yaklaşık yarım saat boyunca dans gösterisi yaptı.

Ellerinde Türk bayrakları ve kırmızı-beyaz şemsiyeler taşıyan dansçılar, gösterinin sonunda 50 metrelik dev bir Türk bayrağı açtı.

Etkinliğe, Amerikalılar ve turistler yoğun ilgi gösterdi. 

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Turkic Platform yetkilisi Ayhan Özmekik, 145 Türk-Amerikan sivil toplum kuruluşunca oluşturulan Yönlendirme Komitesi'nin organizasyonuyla bu sabah binlerce kişinin, Beyaz Saray önünden Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'ne, Ermeni iddialarına karşı “Barış ve Dayanışma” için yürüdüğünü hatırlattı.

Lincoln Anıtı önündeki etkinliğin ise daha çok "Amerikalılara yönelik" bir gösteri olduğunu belirten Özmekik, "Binlerce turistin önünde Türk bayrağını açmak gurur verici" diye konuştu.

Turkic Platform, 21 Nisan'da da benzeri bir gösteriyi New York'un ünlü meydanı Times Meydanı'nda düzenlemişti.

"Bir yıl nöce hayalperestlik olarak değerlendirilirdi"

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, "Bundan 3-6 altı ay önce, birçok insan 7 binin üzerinde insanın Türkiye’ye destek için ellerinde bayraklarla ‘Bizi birleştir ayırma’, ‘Bırakın tarih karar versin’ sloganlarıyla Washington sokaklarında yürüyebileceğini herhalde hayalperestlik olarak değerlendirirdi. Ama bugün bu oldu” dedi.

Katılımcıları büyükelçilik önünde karşılayan Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, AA muhabirinin de sorularını yanıtladı.  

Bu yıl çok farklı bir tablo yaşandığını belirten Kılıç, şunları söyledi: 

"En önemlisi de bu yıl, Amerika’daki Türk toplumu bir arada ve yurt dışında bulunan Türkiye’ye yakın diasporalar ile Amerika’daki Türk olmayan Müslüman toplum temsilcileriyle birlikte sergilenen bir dayanışma var. Bundan üç veya altı ay önce söyleseydiniz, birçok insan bugün herhalde 7 binin üzerinde insanın Türkiye’ye destek için ellerinde bayraklarla ‘Bizi birleştir ayırma’, ‘Bırakın tarih karar versin’ sloganlarıyla Washington sokaklarında yürüyebileceğini herhalde hayalperestlik olarak değerlendirirdi. Ama bugün bu oldu”.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın