Euro
6.37
Dolar
5.68
BIST 100
101,088.70
Altın
1,427.93
Dünya, Venezuela

Venezuela Devlet Başkanı Maduro: Guaido'nun geçici devlet başkanlığını ilan etmesi yargının elinde

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, muhaliflerin elindeki Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun kendini geçici devlet başkanı ilan etmesinin artık yargının konusu olduğunu açıkladı.

25.01.2019
Venezuela Devlet Başkanı Maduro: Guaido'nun geçici devlet başkanlığını ilan etmesi yargının elinde

CARACAS

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, başkent Caracas’taki Yüksek Adalet Mahkemesinde düzenlenen adli yıl açılışında, ülkesinde son birkaç günde yaşanan önemli gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Geçen yılki seçimleri yüzde 68’le kazanan Maduro, Venezuela’ya "Anayasa'ya aykırı bir şekilde kendini devlet başkanı ilan eden bir kuklayı" iş başına getirerek müdahale edilmek istendiğini belirtti.

Konuşmasında Ulusal Meclis Başkanı Guaido’nun ismini telafuz etmeyen Devlet Başkanı Maduro, adaletin barışı ve istikrarı sağlayabileceğini vurgulayarak, "Artık bu konu yargının elindedir. Benim yetkimi aşar, ben devlet başkanı olarak sadece şikayet etmekle yükümlüyüm. Ben ülkemi dünyanın ve halkın önünde yönetmekle, orduya başkomutanlık yapmakla yükümlüyüm. Devlet Başkanı olarak diyorum ki Venezuela’da hukuk olsun. hukuk olsun ki barış olsun, demokrasi olsun ve bu sosyal hukuk devletine saygı duyulsun. Bizim elimizde cumhuriyet de vatan da kaybetmez." diye konuştu.

Muhaliflerin atıfta bulunduğu anayasa maddesini de açıklayan Maduro, bu maddenin ölüm, istifa, görevden alınma ya da sağlık durumundaki engeller durumunda devreye gireceğini açıkladı ve halen sağlıklı bir şekilde görevde olduğunu hatırlattı.

Nicolas Maduro, ülkesinde darbeye ve dışarıdan kukla bir hükümetin göreve getirilmesine izin vermeyeceklerini, halk tarafından seçilmeyen birinin kendini devlet başkanı ilan ederek yasaların ve milletin üzerinde görmesine karşı çıkacaklarını bildirdi.

Putin’le telefonda görüşme

Maduro, ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le telefonda görüştüklerini ve Putin’in, “Başkan Maduro, Rusya’nın değişmez desteğine sahipsiniz.” ifadelerini kullandığını aktardı.

Putin’le yaptığı görüşmede konuşulanları yargıçlara ve halkına da anlatmak istediğine değinen Maduro, şunları kaydetti:

“Putin bana olayları nasıl yorumladığımı sordu. Ben de ona 'Venezuela’da ABD’deki emperyalizmin temsilcisinin idaresinde çok büyük bir provokasyon yapılıyor' dedim. Sanırım artık dünyada, ABD Devlet Başkanı Donald Trump’ın Venezuela’da “De Facto” ve anayasa aykırı bir hükümeti iş başına getirmeye çalıştığını, Venezuela halkına karşı bir darbe yapmaya çalıştığını bilmeyen yok. Dünyanın polisi olduğu ve Latin Amerika’yı yönetebileceği yönündeki çılgın düşüncesiyle Donald Trump.”

Meksika ve Uruguay’dan arabuluculuk teklifi

Maduro, Meksika ve Uruguay hükümetlerinin Venezuela’da siyasi bir diyalog için aracı olma teklifi getirdiklerini söyledi ve kendisinin buna açık olduğunu kaydetti.

Venezuela’dan kaçan eski Başsavcı Luisa Ortega ve diğer yargıçlara ev sahipliği yapan Kolombiya da Maduro’nun eleştirilerinden nasibini aldı.

Kolombiya’da “burjuva”nın Venezuela’yı karıştırmak için talimatlar verdiğini belirten Maduro, bu ülkedeki Venezuelalı yargıçlar için “palyaço” ifadesini kullandı.

Maduro, bu yargıçların Venezuela’da bir etkisinin olmadığını da vurguladı. 

"ABD'deki büyükelçiliği ve konsoloslukları kapatma kararı aldım"

Kendisinin ve hükümetinin zorluklara karşı hazır olduğunu belirten Maduro, "Her türlü duruma karşı hazırlıklıyım çünkü Venezuela halkının büyük çoğunluğunun sevgi ve desteğini aldığımı biliyorum. Venezuela'nın geleceği için beni harekete geçiren güç sevgidir." diye konuştu.

Maduro, ülkesine dış güçler tarafından müdahale edildiğinin altını çizerek "Dışarıdan gelen bütün saldırılar ABD kaynaklı. Arada bir takmaya çalıştığı demokrasi maskesi düştü. Politikadaki tecrübelerime dayanarak Mike Pompeo ve Mike Pence'in sözlerindeki umutsuzluğu ve nefreti görebiliyorum." ifadesini kullandı.

Nicolas Maduro, ABD'nin Venezuela'daki sağ kesimi kışkırttığını söyleyerek "ABD hükümetinin, Venezuela'yı kaos ve şiddet devleti haline getirmek için muhalif sağ kesime baskı yaptığını görebiliyorum. Venezuela halkından, her mahallede, her sokakta, her köşe başında aktif bir şekilde barışı korumasını istiyorum." dedi.

Venezuela ABD'deki diplomatlarını geri çağırıyor

Devlet Başkanı Maduro, ABD ile diplomatik ilişkilerini kesme kararı aldığını ve Amerikalı diplomatların ülkesinden ayrılması için süre verdiğini hatırlatarak "Şu anda onlar şunu diyorlar; 'Biz Nicolas Maduro'yu tanımıyoruz, bu yüzden de ülkede kalıyoruz'. Siz bu çocukça tepkiyle ne yapmayı düşünüyorsunuz? ABD'ye diyorum ki eğer sizde biraz akıl mantık kaldıysa Venezuela hükümetinin verdiği emri yerine getirirsiniz." diye konuştu.

ABD'deki Venezuelalı diplomatların geri çağrıldığını belirten Maduro, "ABD'deki büyükelçiliği ve konsoloslukları kapatarak Venezuelalı diplomatları geri çağırma kararı aldık. Cumartesi günü gelecekler ve onlara bir hoş geldin karşılaması yapacağız." ifadelerini kullandı.

Maduro, "Dün akşam saatlerinde onlarca ABD vatandaşı bir araya gelerek Donald Trump ve Venezuela'da darbeye karşı protesto düzenledi." diyerek ABD'deki STK'lere ve kendisini destekleyen Rusya, Türkiye ile Çin'e teşekkür etti.

Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun bazı ülkeler tarafından geçici devlet başkanı olarak tanınmasına ilişkin Maduro, "Ne yapacak bu tanınmayla? ABD hükümetinin kendisine verdiği bir tanınma kağıdıyla ne yapabilir? Ancak okuyabilir ve saklayabilir. Bakan atayabilir mi? Orduya atamalar yapabilir mi? Kolluk kuvvetleri onun emrine uyar mı? Asla!" açıklamasında bulundu.

Muhabir: Lokman İlhan

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın