Euro
6.69
Dolar
6.16
BIST 100
114,364.50
Altın
1,644.47
Dünya, arşiv

Ukrayna'da yetki Meclis Başkanı Turçinov'da

Ukrayna Parlamentosu, Devlet Başkanına ait yetkilerin geçici olarak Meclis Başkanı Turçinov'a verilmesini kararlaştırdı.

23.02.2014
Ukrayna'da yetki Meclis Başkanı Turçinov'da

KİEV

Ukrayna Parlamentosunun (Verhovna Rada), bugünkü oturumunda, "Ukrayna Anayasası'nın 112. Maddesi gereği Devlet Başkanına ait yetkilerin, Parlamento Başkanına verilmesine" ilişkin karar kabul edildi.

Genel kurul toplantısına katılan 339 milletvekilinin 285'i söz konusu karar için "Evet" oyu kullandı. Karara göre Turçinov, yeni Devlet Başkanı seçilinceye kadar göreve vekalet edecek.

Parlamento, dün Devlet Başkanı Yanukoviç'in, "görevini yapmayarak, kendi kendini devlet başkanlığından azlettiğini" bildirmiş, Devlet Başkanlığı için erken seçimin 25 Mayıs'ta yapılmasını kararlaştırmıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, yerel bir televizyona yaptığı açıklamada, meşruluğunu yitiren parlamentoda alınan kararları tanımadığını açıklamıştı.

Bakanlar görevden alındı

Parlamento toplantısında ayrıca Dışişleri Bakanı Leonid Kojara'nin görevinden azledilmesi kararlaştırıldı. Karar için parlamentoda bulunan 333 milletvekilinden 237'si "Evet" oyu kullandı. Kojara, 24 Aralık 2012'den bu yana Dışişleri Bakanı olarak görev yapıyordu.

Genel kurulda Bilim ve Eğitim Bakanı Dmitriy Tabaçnik'in de görevinden azledilmesine ilişkin karar da kabul edildi. Salonda bulunan 329 milletvekilinin 236'sı "Evet" oyu kullandı. Dmitriy Tabaçnik, Mart 2010'dan bu yana Ukrayna Bilim ve Eğitim Bakanı olarak görevdeydi.

AB'den yeni hükümete destek sözü

Öte yandan, AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn, G-20 Toplantısı için bulunduğu Sydney'de yaptığı açıklamada, "Demokratik ilkelere dayalı siyasi çözüm bulunduğunda, kurumsal ve ekononik reformlara ciddi ve samimi bir şekilde bağlı yeni hükümet oluştuğunda Ukrayna'ya esaslı mali yardımla angajmana hazırız" dedi.

Ukrayna'nın ihtiyaç duyacağı mali desteği değerlendirdiklerini belirten Rehn, Avrupa değerlerine bağlılıklarını ortaya koyan Ukrayna halkına daha açık bir perspektif sunmalarının önem taşıdığını vurguladı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek temsilcisi Catherine Ashton ise yaptığı yazılı açıklamada, Eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko'nun parlamento kararıyla serbest bırakılmasını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Halkın demokratik özlemlerinin karşılanması için tüm taraflara anlamlı diyaloğu sürdürmeleri çağrısında bulunan Ashton, Ukrayna'nın birliği, bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunması için Ukrayna'da herkesin sorumlu davranmasını ve hukukun üstünlüğüne ve anayasaya bağlılık beklediklerin kaydetti.

Rusya'dan bekleme kararı

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov ise Rus resmi haber ajansı Ria-Novosti'de yer alan habere göre, Ukrayna’dan eurobond alımını geçen hafta görüştüklerini belirtti.

Ülkede durumun kötüye gitmesi üzere bu işlemi bekletme kararı aldıklarını ifade eden Siluanov, "Hangi hükümetle iş birligi yapacağımızı bilmemiz lazım. Yeni kurulacak hükümetin ekonomi politikasını anlamayı bekleyeceğiz" ifadelerini kullandı. 

Ukrayna'nın ekonomi politikasını belirlemesi gerektiğine vurgu yapan Siluanov, "Bu yıl Ukrayna için, IMF ve diger kredi kaynaklarına borç geri ödemesi konusunda kolay olmayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Ashton Ukrayna'ya gidiyor

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, önemli paydaşlarla bir araya gelmek ve Birlik tarafından yapılması öngörülen desteği ele almak üzere yarın Ukrayna'ya gidiyor. 

Avrupa Dış Eylem Servisi'nden (EEAS) yapılan yazılı açıklamada, Ashton'ın temaslarında, AB'nin siyasi krize kalıcı çözüm bulunmasının yanı sıra ekonomik durumu istikrara kavuşturma amaçlı önlemler üzerinde duracağı belirtildi. 

"Ukrayna’nın toprak bütünlüğü korunmalıdır"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna’daki gelişmeler konusunda akşam saatlerinde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile telefonla görüştü.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, yaptığı yazılı açıklamada, Merkel ve Hollande’ın Ukrayna konusunda görüş alışverişinde bulunduğunu belirterek, "Her ikisi de Ukrayna’da tüm siyasi akımların temsil edildiği bir hükümetin hızlı şekilde oluşturulması konusunda hemfikir olduklarını teyit etti. Ukrayna’nın toprak bütünlüğü korunmalıdır” ifadesini kullandı.

Muhabir: Bahtiyar Abdukerimov-Feyzullah Yarımbaş- Hakan Ceyhan Aydoğan 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın