Dolar
9.27
Euro
10.74
Altın
1,769.02
ETH/USDT
3,866.90
BTC/USDT
62,242.00
BIST 100
1,409.56
Dünya, arşiv

'Türkiye kilit rol oynuyor'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jeff Rathke, "DAEŞ’e karşı mücadelenin tüm kollarında Türkiye ile güçlü bir ortaklığımız var. Türkiye burada kilit bir rol oynuyor" dedi.

12.06.2015
'Türkiye kilit rol oynuyor'

WASHINGTON

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jeff Rathke, günlük basın toplantısında bir soru üzerine ABD Başkanı Barack Obama’nın G7 Zirvesi'nin yapıldığı Almanya'dayken sarf ettiği, "Irak ve Suriye’ye yabancı savaşçı akışını engellemek için daha fazla gelişme sağlanması gerektiği" yönündeki sözlerine atıfta bulundu.

Bu konuda Türkiye ile işbirliği de dahil koalisyon çabalarında bazı ilerlemeler katettiklerini belirten Rathke, "Ancak yabancı savaşçılarla mücadelede daha fazlasının yapılması gerektiğini düşünüyoruz. DAEŞ’e karşı mücadelenin tüm kollarında Türkiye ile güçlü bir ortaklığımız var. Türkiye burada kilit bir rol oynuyor ve onlarla ortaklığa ve yakından çalışmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Rathke, başka bir soru üzerine, “Türkiye'nin bu konuda zaten ek adımlar attığına” işaret ederek, “Yabancı savaşçı akışını durdurmada tüm koalisyon üyelerinin yapabileceği daha fazla şeyler var” diye konuştu.

Suriye ile sınırı olan Türkiye’nin sığınmacı akışı, insani kriz gibi konularda savaştan en fazla etkilenen ülkelerden biri olduğuna işaret eden Rathke, Türkiye’nin DAEŞ ile mücadeledeki istekliliğine dikkati çekti.

"Vatandaşlarımızın Suriye ve Irak'a gitmesini desteklemiyoruz"

Rathke, bir ABD vatandaşının Kobani'de DAEŞ ile savaşırken ölmesi hakkında da "ABD hükümeti, vatandaşlarının DAEŞ saflarında veya örgüte karşı savaşmak için Irak ve Suriye’ye gitmesini desteklemiyor. Dolayısıyla Suriye veya Irak’a savaşmak için giden herhangi bir ABD vatandaşı ne ABD’nin desteğini alıyor ne de ABD’nin bölgedeki çabalarının bir parçası” diye konuştu.

Muhabir: Barışkan Ünal

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın