Euro
9.67
Dolar
8.07
BIST 100
1,408.14
Altın
1,777.08
Dünya, arşiv

'Türkiye DAEŞ'e karşı önemli adımlar attı'

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, "Türkiye halihazırda DAEŞ karşıtı koalisyonu desteklemek için bir dizi şeyler yapıyor. Türkiye, yabancı savaşçı akışını kontrol altına almak için önemli adımlar attı" dedi.

24.07.2015
'Türkiye DAEŞ'e karşı önemli adımlar attı'

WASHINGTON

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest'a günlük basın toplantısında, "ABD Başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki telefon görüşmesinde, İncirlik Üssü’nün kullanılmasında anlaşmaya varıldığına" yönelik haberler soruldu.

Obama ve Erdoğan’ın görüşmede terör örgütü DAEŞ’e karşı mücadelede iki ülke ve koalisyonun işbirliğinin derinleştirilmesi çabalarını ele aldığını belirten Earnest, şunları söyledi:

"İki lider, Irak’ta güvenlik ve istikrarın teşviki ile Suriye’ye siyasi çözüm getirme noktasında çalışmaya odaklanacak. Şu dikkate değer ki, Türkiye halihazırda DAEŞ karşıtı koalisyonu desteklemek için bir dizi şeyler yapıyor. Bildiğiniz gibi Türkiye, Suriyeli seçilmiş muhaliflere yönelik eğit-donat programlarından birine ev sahipliğinde bulunuyor. Bunun yanında, Türkiye, yabancı savaşçı akışını kontrol altına almak için önemli adımlar attı."

Earnest, Türkiye’nin Suriye ile 900 kilometre sınırı paylaştığına dikkati çekerek, yabancı savaşçı akışını önlemede Türkiye’ye yardım noktasında daha fazlasının yapılabileceğini dile getidi. Earnest, "Açıkçası, bu akışı engellemek sadece Türkiye’nin sorumluluğunda değil, bu çabalarda dünya gelindeki tüm ülkelerin sorumluluğu bulunuyor” diye konuştu.

“Spesifik operasyonel güvenlik kaygıları” nedeniyle İncirlik konusunda konuşamayacağını ifade eden Earnest, "Operasyonel güvenlik durumları nedeniyle hangi üssün ne amaçla kullanıldığından bahsedemem" dedi. 

İki liderin telefon görüşmesinde yeni bir anlaşmaya varılıp varılmadığı konusunda da Earnest, “Özellikle İncirlik’le ilgili olarak, size söyleyebileceğim bir detay yok. Ama şunu teyit edebilirim ki, görüşmede iki lider DAEŞ’e karşı işbirliğimizi derinleştirmede mutabık kaldı” değerlendirmesinde bulundu.  

"Türkiye muazzam bir yük taşıyor"

Earnest, Suruç’taki terör saldırısını da anımsatarak, olayın tam olarak nasıl gerçekleştiğine yönelik daha fazla bilgi toplamaya çalıştıklarını ancak Türkiye’nin güney sınırı boyuncaki istikrarsızlığın önemli bir kaygı yarattığını ve bu kaygının da anlaşılır olduğunu kaydetti.

Earnest, Türkiye’nin insani yardım çabalarında da liderlik üslendiğini vurgulayarak, “Türkiye, Suriye’den gelen 2 milyon mülteciyle önemli bir yükü taşıyor. Bu, Türkiye’nin taşıdığı muazzam bir yük" diye konuştu. 

Muhabir: Barışkan Ünal

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın