Euro
7.31
Dolar
6.68
BIST 100
95,834.44
Altın
1,681.39
Dünya

TİKA'dan Gine'de kadınlar için tarım istihdamı

TİKA, Batı Afrika ülkesi Gine’de yürütülen proje kapsamında, 80 dönümlük verimli araziyi sebze yetiştiriciliği tarımına açarak kadınlara ek gelir sağlıyor.

Ahmet Furkan Mercan   | 06.02.2020
TİKA'dan Gine'de kadınlar için tarım istihdamı

Ankara

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'ndan (TİKA) yapılan yazılı açıklamaya göre Gine'nin başkenti Konakri’ye 2 saat mesafedeki 330 bin nüfusun yüzde 80’inin geçimini tarımla sağladığı Dubreka bölgesinde, verimli tarım arazileri sebze yetiştiriciliğine açıldı.

Kadınların istihdam edildiği tarım arazilerinde patlıcan, biber ve bamya yetiştirilerek yıl boyu sulama ve ilaçlama yöntemleri ile 3 kez ürün alınması planlanıyor.

Sebze üretimlerinden 40 tona yakın rekolte sağlanması ve yıl içerisinde 20 bin avroya yakın kazanç elde edilerek 60 ailenin bütçesine katkı sunulması öngörülüyor.

Projeden yararlanan katılımcılardan M’mah Soumah, TİKA'nın patlıcan, biber ve bamya yetiştirilmesi için tarım ekipmanları, tohum ve gübre tedarik ettiğini söyledi.

Soumah, "TİKA sulama sistemi kurdu. Şimdi tonlarca ürün elde edip satacağız, sebze daha fazla para kazandırıyor." dedi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın