Dolar
16.77
Euro
17.50
Altın
1,808.39
ETH/USDT
1,071.80
BTC/USDT
19,275.00
BIST 100
2,443.77
Dünya, arşiv

Suriyeli muhalifler Lazkiye ve Hama'ya ilerliyor

Suriye'de muhaliflerin çatı birliği Fetih Ordusu, ülkenin kuzeybatısında Halep, İdlib ve Lazkiye otobanı ile 13 askeri nokta ve iki köyün denetimini ele geçirdi.

29.07.2015
Suriyeli muhalifler Lazkiye ve Hama'ya ilerliyor

İDLİB

Suriye'de muhaliflerin çatı birliği Fetih Ordusu'na bağlı güçler, ülkenin kuzeybatısında Halep, İdlib ve Lazkiye otobanı ile 13 askeri nokta ve iki köyün denetimini ele geçirerek Lazkiye ve Hama'ya doğru ilerleyişini sürdürüyor.

İdlib'in Cisr eş-Şuğur ilçesinin güneybatısından Hama'nın Sehl Gaba bölgesine doğru ilerleyen Fetih Ordusu birlikleri, Halep, İdlib ve Lazkiye'yi birbirine bağlayan Freyke köyünden geçen otobanın kontrolünü ele geçirdi. Muhalif birlikler, Freyke köyünde ülkenin ikinci büyük elektrik santrali Zeyzun'u da ele geçirerek denetimindeki alanı genişletti. İdlib'in kuzeybatısında da ilerleyen muhalif birlikler, Şam yönetimine ait 13 kontrol noktası ve iki köyün kontrolünü ele geçirerek Lazkiye ve Hama'nın Sehl Gaba bölgesine yöneldi.

Freyke köyü çevresinde çıkan çatışmalarda muhalif birliklerin, rejim güçlerini büyük zayiata uğrattığı ve çok miktarda askeri mühimmata el koyduğu bildirildi.

''İlk hedefimiz Lazkiye ve Hama'nın kuzeybatısındaki Sehl Gaba"

Fetih Ordusu bünyesindeki gruplardan Halep'in Fethi Ordusu'nun saha komutanlarından Ahmed Ulvan, AA muhabirine, İdlib'in kuzeybatı kesimlerinde rejim güçlerinin tasfiye edildiğini ve birliklerin bir kısmının Lazkiye, diğer kısmının ise Sehl Gaba bölgesine yöneldiğini söyledi. Ulvan, ''İlk hedefimiz Lazkiye ve Hama'nın kuzeybatısındaki Sehl Gaba bölgesinde bulunan muhalif birliklere ulaşmak. İkinci hedefimiz Şam'ın Zebadani ilçesinde rejimin yoğun saldırılarına maruz kalan kardeşlerimizin yükünü hafifletmek" diye konuştu.

Mart ve nisan aylarındaki çatışmaların ardından İdlib kent merkezi, Cisr eş-Şuğur ve Eriha ilçelerinin denetimini ele geçiren Fetih Ordusu'na bağlı birlikler, son dönemde Lazkiye ve Hama kırsalına yöneldi.

Muhabir: Halit Süleyman

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın