Dolar
28.92
Euro
31.29
Altın
2,025.19
ETH/USDT
2,225.00
BTC/USDT
41,832.00
BIST 100
8,087.24
Dünya, arşiv

SMDK uçuşa yasak bölge için BMGK'ya başvurdu

SMDK, BM Güvenlik Konseyi'nden Suriye'nin bir bölümünü uçuşa yasak bölge ilan etmesini ve ülkedeki durumu Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevk etmesini istedi.

25.03.2015 - Güncelleme : 25.03.2015
SMDK uçuşa yasak bölge için BMGK'ya başvurdu

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), BM Güvenlik Konseyi'nden Suriye'nin bir bölümünü uçuşa yasak bölge ilan etmesini ve ülkedeki durumu Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) sevk etmesini istedi.

SMDK BM Özel Temsilcisi Necib Ghadbian, BM Güvenlik Konseyi'nde gerçekleştirilecek Suriye toplantısı öncesi Konsey Başkanlığı'na mektup göndererek bir dizi talepte bulundu.

Suriye rejiminin, BMGK'nın sivillerin korunması ve insani yardım ulaştırılması kararlarına riayet etmediğini, varil bombaları ile sivillere yönelik kimyasal saldırılarını sürdürdüğünü kaydeden Ghadbian, bunların engellenmesi için BMGK'nın Suriye'nin bir bölümü için uçuşa yasak bölge kararı almasını istedi.

Uçuşa yasak bölgenin uygulanması halinde sivil ölümlerinin en az yüzde 30 azalacağını ve insani yardım ulaşımının sağlanacağını belirten Ghadbian, bunun komşu ülkelere göçen Suriyelilerin dönüşüne de imkan vereceğini ifade etti.

Kuşatma altında yaşayan bölgelerdeki durumun giderek kötüleştiğini ve buralarda yaşayan 640 bin kişinin yardıma ulaşmasının engellendiğini vurgulayan Ghadbian, ülkedeki savaş suçlarının UCM'ye sevk edilmesini talep ettiklerini belirtti.

Ghadbian, ülkedeki insani duruma ilişkin bilgiler de vererek özellikle BMGK üyesi ülkelerden Kuveyt'te düzenlenecek yardım konferansında BM'nin hedefi olan 8.4 milyar dolara ulaşılması için daha fazla destek sağlamalarını istedi.

SMDK, geçen hafta da İdlib yakınlarında Suriye rejiminin klorin gazı kullandığını belirterek BMGK'dan önlem almasını istemişti.

BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'deki savaş suçlularının UCM'ye sevk edilmesi yönündeki karar tasarısını Rusya ve Çin veto etmişti. Yeni bir tasarı getirilmesi durumunda da bu ülkelerin veto yetkisini kullanması bekleniyor.

Muhabir: Mustafa Keleş

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın