Euro
8.96
Dolar
7.43
BIST 100
1,471.39
Altın
1,729.43
Dünya

Sırbistan yeni cumhurbaşkanını seçecek

Sırbistan'da seçmenler, 2 Nisan'da ülkenin yeni cumhurbaşkanını seçmek üzere sandık başına gidecek.

Kayhan Gül   | 28.03.2017
Sırbistan yeni cumhurbaşkanını seçecek Grafik: AA/Ahmet Burak Özkan

Sırbistan

BELGRAD - Kayhan Gül

Sırbistan'da seçmenler, 2 Nisan'da ülkenin yeni cumhurbaşkanını seçmek üzere sandık başına gidecek.

11 adayın yarışacağı cumhurbaşkanlığı seçiminde, Devlet Seçim Komisyonunun (RIK) verilerine göre, 6 milyon 724 bin 172 seçmen oy kullanabilecek.

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic'in de aday olduğu cumhurbaşkanı seçiminde ayrıca eski Dışişleri Bakanı Vuk Jeremic ile AB ve NATO karşıtı tutumuyla sürekli gündeme gelen Sırp radikallerin lideri Vojislav Seselj de yarışacak.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak diğer adaylar ise Sasa Jankovic, Miroslav Parovic, Sasa Radulovic, Luka Maksimovic, Bosko Obradovic, Aleksandar Popovic, Milan Stamatovic ve Nenad Canak olacak.

Seçim anketlerinde, bir önceki genel seçimde yüzde 48,25 oy alan Sırp İlerleme Partisi (SNS) öncülüğündeki ittifak tarafından aday gösterilen Başbakan Vucic'in yüzde 50'nin üzerinde oy alarak seçimi ilk turda kazanacağı belirtilirken, Vucic'e en yakın adayın yüzde 12'lik bir desteğe sahip Jankovic olduğu kaydediliyor.

Anketlere göre üçüncü sırada bulunan Maksimovic'in ise seçim kampanyasını tamamen ülkedeki mevcut siyasi sistemin eleştirisi üzerine kurması ve "Sarma Tatmadın" isimli bir siyasi oluşumun temsilciliğini yapmasına rağmen büyük destek alması dikkat çekti.

Anketler ayrıca, Jeremic ve Seselj'in yüzde 7'lerde oy alabileceğine işaret ederken, cumhurbaşkanlığı seçimine katılımın 2016 yılındaki genel seçimden fazla olacağı görüşünde.

Boşnaklar kimi destekleyecek?

Ülkedeki Boşnak nüfus, cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi adayı destekleyecekleri konusunda bölünmüş durumda.

Sancak Demokratik Eylem Partisi (SDA Sancak), seçimde hangi adayı destekleyeceğini net bir şekilde belirtmezken, yayınladığı açıklamada adaylardan Boşnakların ve Sancak bölgesinin çıkarlarına yönelik meselelerde daha net ifadeler kullanmalarını istedi.

Partiden yapılan açıklamada, adayların Boşnakların ve Sancak bölgesinin çıkarlarına olacak meselelere de eğilerek bu şekilde Boşnak seçmenin sandığa gitmesini motive edebileceği ifade edildi.

Meclisteki Boşnak milletvekillerinden eski Sancak Müftüsü Muamer Zukorlic ise seçimde Başbakan Vucic'i destekleyeceğini açıkladı.

Sancak Boşnak Demokratik Birliği (BDZ Sancak) Genel Başkanı Zukorlic, Vucic'in seçilmesinin "Boşnaklar için en iyisi" olacağını belirterek, son seçimde kendisine oy veren seçmenlere, Boşnak ve Sırp halkları arasındaki diyaloğa, barış ve istikrara önem veren Vucic'e oy vermeleri çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı seçim süreci

Sırbistan'da halk tarafından seçilen cumhurbaşkanı, 5 yıl görev yapıyor. Aday olacakların, seçim tarihinden en geç 20 gün önce başvurularını seçim komisyonuna yapması gerekiyor.

İlk turda adaylardan herhangi birinin oyların yarısından fazlasını alamaması durumunda seçim ikinci tura kalıyor. İlk turda en fazla oy alan iki adayın yarıştığı ikinci turda, daha fazla oy alan aday seçimi kazanıyor.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın