Dolar
33.04
Euro
35.94
Altın
2,400.55
ETH/USDT
3,510.10
BTC/USDT
67,212.00
BIST 100
11,156.20
Dünya

Rusya, Donetsk'teki Soledar şehrini tamamen kontrol altına aldı

Rusya Savunma Bakanlığı, dün Donetsk'teki Soledar şehrini tamamen kontrol altına aldıklarını duyurdu.

Ali Cura  | 13.01.2023 - Güncelleme : 13.01.2023
Rusya, Donetsk'teki Soledar şehrini tamamen kontrol altına aldı

Moskova

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’daki savaşta Rus ordusunun eylemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Donetsk bölgesinde Soledar şehrindeki duruma ilişkin bilgi veren Konaşenkov, “12 Ocak akşamı, Donetsk istikametinde başarılı taarruz operasyonlarının devamı için önemli olan Soledar şehrinin kurtarılması tamamlandı.” ifadesini kullandı.

Konaşenkov, Soledar üzerinde tam kontrolün sağlanmasıyla güneybatıda bulunan Bahmut şehrinde Ukrayna birliklerinin ikmal yollarının kesilmesini ve ardından Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin kapana alınacağını belirterek Soledar’ın ele geçirilmesinin Rus güçlerinin diğer birimleriyle Ukrayna mevzilerine sürekli saldırısıyla mümkün olduğunu dile getirdi.

Rusya hava kuvvetlerinin Soledar’a yönelik operasyonlar esnasında Ukrayna askerlerine havadan destek sağlayan 3 savaş uçağı ve bir helikopteri düşürdüklerini bildiren Konaşenkov, Rus hava savunma sistemlerinin HIMARS, OIha, Uragan füze sistemlerinden atılan 9 roketi de imha ettiğini aktardı.

Rus hava indirme birliklerinin mevzilerde hakim yükseklikleri ele geçirdiğini, şehri kuzey ve güneyden abluka altına aldığını anlatan Konaşenkov, elektronik harp araçlarıyla Ukrayna’nın kontrol sistemini bastırdıklarını söyledi.

Konaşenkov, “Rus askeri birlikleri tarafından uygulanan faaliyetler kompleksi, saldırı müfrezelerinin Soledar'ı kurtarması için başarılı operasyonları sağladı. Yalnızca son 3 gün içinde Soledar şehri yakınlarında 700’den fazla Ukraynalı asker ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait 300’den fazla silah etkisiz hale getirildi.” diye konuştu.

Soledar'ın stratejik önemi

Son aylarda Ukrayna ile Rus ordusu arasındaki çatışmaların yoğunlaştığı Soledar, Ukrayna’nın doğusunda Donetsk bölgesinde Bahmut şehrine bağlı bulunuyor.

Bahmut’un 10 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Soledar, Ukrayna ordusunun konuşlandığı Kramatorsk, Slavyansk ve Seversk’e giden otoyollar ve demir yollarının kesiştiği noktada yer alıyor. Şehir, Sol ve Dokenskaya tren istasyonlarına 2 kilometre mesafede yer alıyor.

Şehrin ele geçirilmesiyle Bahmut, Kramatorsk, Slavyansk ve Seversk şehirlerinin de Rus güçlerince alınmasının kolaylaşacağı ve Donetsk’in idari sınırlarına ulaşılacağı belirtiliyor.

Soledar, Orta ve Doğu Avrupa’da en büyük tuz madenciliği yapan şehir olması özelliğiyle ekonomik anlamda da bölgede önemli bir pozisyonda bulunuyor.

Ukrayna’nın yüzde 90 tuz ihtiyacını karşılayan şehrin kuzeybatı kesiminde yer alan tuz madenlerinin uzunluğu 200 kilometreyi geçiyor.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın