Dolar
8.53
Euro
10.06
Altın
1,752.90
ETH/USDT
3,498.30
BTC/USDT
47,152.00
BIST 100
1,418.03
Dünya, arşiv

PYD ile destekçileri arasında ihtilaf

Tel Abyad operasyonunda PYD güçlerine destek veren Burkan el-Fırat güçlerinin PYD ile yaşadığı ihtilaf sonrası Tel Abyad'dan ayrıldığı bildirildi.

16.06.2015
PYD ile destekçileri arasında ihtilaf

TEL ABYAD

Suriye'nin Rakka vilayetinin Türkiye sınırındaki Tel Abyad ilçesini ABD desteği ile ele geçiren PYD güçleri ve bu gruba destek veren Arap kökenli bazı muhalif gruplar arasında görüş ayrılığı çıktığı bildirildi. 

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava şemsiyesiyle terör örgütü DAEŞ'in kontrolündeki Tel Abyad ilçesini dün ele geçiren PYD güçleri, Kürt nüfusun yoğun olduğu Haseke vilayeti toprakları ile Halep vilayetinin Kobani ilçesini coğrafi olarak birbirine bağlamıştı. 

Tel Abyad operasyonunda PYD güçleri dışında bazı muhalif Arap unsurlar da destek vermişti. Ancak, operasyona katılan Arap unsurlardan alınan bilgiye göre, Burkan el-Fırat güçleri ile PYD arasında ihtilaf çıktı.

Yerel kaynaklar, Rakka Devrimcileri, Fecru'l Hurriyye'ye bağlı Şemsu'l Şimal, gibi bazı grupların çatı örgütü olan Burkan el-Fırat, Arapların Tel Abyad'da yerlerinden edilmesine ve ilçedeki nüfus kompozisyonunu değiştirmesine karşı çıktığını belirtiyor.

Bunun üzerine PYD, Burkan el-Fırat güçlerinin Tel Abyad'ı terk etmesini istedi. 

Burkan el-Fırat Tel Abyad'ı terk etti

Örgütün çatısı altındaki grupların saha komutanlarından edinilen bilgiye göre Burkan el-Fırat güçleri büyük ölçüde Tel Abyad'ı terk ederek Kobani'ye döndü.

Muhabir: Halit Süleyman

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın