Euro
10.34
Dolar
8.72
BIST 100
1,390.05
Altın
1,776.06
Dünya, arşiv

Oy kullanma işlemi tamamlandı sayım başladı

Azerbaycan'da cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanma işlemi tamamlandı, sayıma geçildi.

09.10.2013
Oy kullanma işlemi tamamlandı sayım başladı

BAKÜ 

Azerbaycan'da cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanma işlemi tamamlandı, sayıma geçildi. 

Azerbaycan halkı yeni cumhurbaşkanını seçmek için yedinci kez sandık başına gitti. Merkezi Seçim Komitesi'nden (MSK) yapılan açıklamada, seçimlerin yerel saatle 19.00 itibarıyla resmen bittiği ve sayım işleminin başladığı belirtildi.

Seçimde, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile 9 aday yarıştı. 5 bin 491 sandıkta, toplam 5 milyon 145 bin seçmenin kayıtlı olduğu seçim merkezlerinde vatandaşların rahat oy kullanabilmesi için her türlü olanak sağlanırken, mükerrer oyların engellenmesi için seçmenlerin parmağına mürekkep sürüldü.

Seçimi 52 bine yakın yerli ve 100'e yakın ülkeden de bin 300 yabancı gözlemci izledi. Yurt dışında yaşayan Azerbaycan vatandaşları, büyükelçiliklerde kurulan seçim merkezlerinde oy kullandı. Hac ibadetini yapmak için kutsal topraklarda bulunan Azerbaycanlı hacı adaylarının da oylarını Mekke'de kullandığı bildirildi.

MSK'tan yapılan açıklamada , resmi olmayan ilk sonuçların 23.00'dan sonra açıklanacağı bildirildi.

Adaylık için 22 kişinin başvurduğu ancak çeşitli nedenlerle sadece 10 kişinin başvurusunun kabul edildiği seçimlerde, mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan muhalefetinin yeni oluşturduğu ve Milli Şura adını verdikleri koalisyonun ortak adayı Prof. Dr. Cemil Hesenli, Ümit Partisi Başkanı İgbal Ağazade, Birleşik Halk Cephesi Partisi Genel Başkanı Kudret Hasanguliyev, Muasır Müsavat Partisi Genel Başkanı Hafız Hacıyev, Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Araz Alizadev, Demokrat Parti Başkanı Serdar Celaloğlu, Milli Diriliş Harekatı Partisi Genel Başkanı Ferec Guliyev, Milletvekili Zahit Oruç ve Adalet Partisi Başkanı İlyas İsmayılov yarıştı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın