Dolar
17.95
Euro
18.27
Altın
1,762.84
ETH/USDT
1,832.40
BTC/USDT
23,303.00
BIST 100
2,980.00
Dünya

Kruvaziyer gemilerinin Venedik'e geri dönüşü protestolarla karşılandı

İtalya'nın kanallarıyla ünlü Venedik kentine yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle bir süredir yapılamayan kruvaziyer seferleri protestolar eşliğinde yeniden başladı.

Barış Seçkin   | 05.06.2021
Kruvaziyer gemilerinin Venedik'e geri dönüşü protestolarla karşılandı Fotoğraf: Piero Cruciatti/AA

Roma

Venedik'te büyük gemilere ve kruvaziyerlere hayır protestosu

İtalya'nın Venedik kentinde göstericiler küçük botlarla, büyük gemilere ve kruvaziyerlere hayır protestosu düzenledi. ( Piero Cruciatti - Anadolu Ajansı )

Ülkede salgın nedeniyle 17 aydır yapılamayan kruvaziyer seferleri bugün MSC Orchestra gemisinin Venedik'ten hareket etmesiyle tekrar başlatıldı.

Geminin hareketi sırasında "Venedik’te büyük gemilere hayır" platformu protesto gerçekleştirdi.

Yüzlerce kişi hem küçük motor ve tekneleriyle hem de kıyıdan ellerindeki fişek ve "Büyük gemilere hayır" dövizleriyle, "MSC Orchestra" gemisinin kentin ünlü meydanı San Marco yakınındaki Giudecca Kanalı'ndan geçerek Adriyatik Denizi'ne açılmasını protesto etti.

Küçük motorların protesto sırasında gemiye yaklaşmaları güvenlik güçlerince engellendi.

Büyük gemilere getirilen yasağın uygulanması zaman alacak

Kruvaziyer gemilerinin Venedik kent merkezine yakın geçişi ülkede son yıllarda en çok tartışılan konuların başında geliyor.

Venedikliler, bu geçişlerin kent için yarattığı risk sebebiyle yıllardır gemilerin yakın geçişini protesto ederken, turizmciler ise kruvaziyerlerle gelenlerin büyük ekonomik kaynak sağladığını ve bu geçişlerin gemi turlarının cazibe noktası olduğunu savunuyor.

İtalya'da Mario Draghi hükümeti, nisan ayı başında Venedik lagünü dışında 40 bin ton ağırlığındaki gemilerin yanaşabileceği liman projesinin hayata geçmesi ve kruvaziyer gemilerinin San Marco meydanı yakınından geçmesini durdurma kararı almıştı.

Parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi de 12 Mayıs’ta hükümetin bu kararını onaylamasına karşın, dev yolcu gemilerinin söz konusu liman projesi tamamlanana kadar yakın geçişlerinin bir süre daha devam edeceği belirtildi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın