Dolar
33.04
Euro
36.00
Altın
2,360.33
ETH/USDT
3,169.30
BTC/USDT
64,872.00
BIST 100
10,871.48
Dünya, arşiv

Kırım resmen Rusya'ya bağlandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Parlamento'dan gelen, Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasına dair belgeyi imzaladı. Böylelikle, Kırım ve Sivastopol resmen Rusya'ya bağlandı.

21.03.2014 - Güncelleme : 21.03.2014
Kırım resmen Rusya'ya bağlandı

MOSKOVA

Kremlin Sarayı'ndaki Ekaterinskiy Salonu'nda gerçekleşen törende, Putin, Parlamento'nun alt ve üst kanatlarının onayından geçerek masasına gelen, "Kırım ve Sivastopol'ün Rusya'ya bağlanması ve yeni federal bölgeler oluşturulmasını" öngören yasaya imza attı.

İmza töreninde Parlamento'nun alt kanadı Duma'nın Başkanı Sergey Narışkin ve üst kanadı Federasyon Konseyi'nin Başkanı Valentina Matviyenko'nun yanı sıra milletvekilleri ve parti liderleri de hazır bulundu.  Putin imzaladığı kararnameyle, "Kırım Federal Yönetim Bölgesi"nin kurulmasını emrederken, bu bölgeye kendi temsilcisi olarak Oleg Belaventsev'i atadı. 

1 Ocak 2015 yılına kadar geçiş süreci işletilecek

Yürürlüğe giren yasa ile, Rusya anayasasının 65'inci maddesinde değişikliğe gidildi ve 83 olan bölge sayısı 85'e çıkartıldı. Buna göre, Kırım'ın Rusya'ya tam olarak entegre edilmesi için 1 Ocak 2015 yılına kadar geçiş süreci işletilecek. Bu süreçte, genel ve yerel yönetim organlarının şekillendirilmesinin yanı sıra ekonomik, sosyal, askeri ve kanuni yapılanmalar tamamlanacak. Ayrıca, Kırım'ın resmi dili olarak "Rusça, Ukraynaca ve Kırım-Tatarcası" belirlendi.

Kırım ve Sivastopol'ün Ukrayna ile olan sınırları, devlet sınırı kabul edilirken, bu bölgede sürekli yaşayanlar Rusya vatandaşı kabul edildi.

ABD'nin yaptırım listesindekilere destek verilecek

Diğer taraftan Rusya, ABD'nin yaptırım listesinde yer alan kişi ve kurumlara her türlü yardımı sağlayacağı bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in basın sözcüsü Dmitriy Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada, "Tabii ki Rusya Devleti, yaptırım uygulanan bireylerin ve tüzel kişilerin arkasında duracak, onlara yardımcı olacak" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Batılı devletlerin yaptırım uyguladığı ve müşterilerinin MasterCard ve Visa ödeme sistemiyle ödeme yapmaları engellenen Rusya Bank'a, Merkezi Bankasınca gerekli desteğin sağlanmasi için talimat verdiği de öğrenildi.

Fransa, Rusya ile askeri işbirliğini askıya aldı

Bu arada Fransa, Rusya ile olan askeri işbirliğini askıya aldığını duyurdu.

Estonya'nın başkenti Talinn'de bulunan Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, ortak askeri tatbikatlar dahil, Rusya ile askeri işbirliğinin büyük ölçüde askıya alındığını açıkladı.

Fransa'nın, Rusya ile Batı arasında giderek büyüyen kriz ortamında, Polonya ve Baltık ülkelerine savaş uçağı gönderme teklifinde bulunduğunu belirten Le Drian, bölgeye Rafale ve Mirage 2000 tipi 4 savaş uçağı yollayabileceklerini dile getirdi.

Le Drian, NATO'dan talep gelmesi halinde, eski Sovyet devletleri ve Polonya hava sahasında hava devriyesine yardım edebileceklerini de ifade etti.

Rusya, Kırgızistan'daki soydaşları için Rus vatandaşlığına geçmeyi kolaylaştıracak

Rusya'nın Bişkek Büyükelçisi Andrey Krutko, Bişkek'te düzenlediği basın toplantısında, Kırgızistan'daki soydaşlarının Rus vatandaşlığına geçmesini kolaylaştıracak yeni adımlar atmaya devam edeceklerini söyledi.

Krutko, Rus parlamentosunda geçen ay kabul edilen ve yurt dışında yaşayan soydaşlarının Rusya vatandaşlığına geçmesini öngören kanundan, ana dili Rusça olan veya Rusçayı iyi kullanabilen herkesin yararlanabileceğini belirtti. Krutko, yakında oluşturulacak dil komisyonu tarafından başvurusu kabul edilecek adayların 3-5 ay içinde Rus pasaportuna kavuşabileceğini söyledi.

Kırgızistan'da 2009 yılında yapılan son nüfus sayımına göre, 5,4 milyon nüfuslu Kırgızistan'da Rus asıllı vatandaşların oranı yüzde 7,8 civarında bulunuyor.


Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın