Dünya, arşiv

Kerry'nin Türkiye'yi kategorize etme çabası yoktu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki, ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin Türkiye'yi hiçbir şekilde kategorize etme gibi bir çabasının bulunmadığını söyledi.

05.06.2013 - Güncelleme : 05.06.2013
Kerry'nin Türkiye'yi kategorize etme çabası yoktu

Washington

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin "Türkiye'yi hiçbir şekilde kategorize etme gibi bir çabasının bulunmadığını" belirterek, "Barışçıl gösterilerin onaylanmasına yönelik çağrımıza devam edeceğiz" dedi.

Psaki, günlük basın toplantısında, Kerry ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu arasındaki telefon görüşmesine dair soru üzerine, iki bakanın çok pozitif çalışma ilişkisinin bulunduğunu, özellikle Suriye başta olmak üzere birçok konuda birlikte çok yakın çalıştıklarını ve bu şekilde çalışmaya devam edeceklerinde de hiçbir kuşkunun olmadığını söyledi.

Psaki, "Ancak bazı kaygılar olduğunda da Bakan Kerry ve bakanlıktaki diğer yetkililer çekimser duramaz ve geçtiğimiz birkaç gündür polisin acımasızlığına yönelik kaygılarımız var ve barışçıl gösterilerin onaylanmasına yönelik çağrımıza devam edeceğiz. Bu, bizim dünya genelinde yaptığımız bir şey. Bakan Kerry'nin, yapılması gerekenler noktasındaki inancını dile getirme, olaylarla ilgili sakinlik çağrısına desteğini ifade etme ve Bakan Davutoğlu ile çok pozitif çalışma ilişkisine sürdürme dışında, Türkiye'yi hiçbir şekilde kategorize etme gibi bir çabası yoktu" diye konuştu.

"Sakinlik çağrılarını görmekten memnun"

"Yani Türkiye'yi ikinci sınıf demokrasi olarak değerlendirmiyorsunuz?" sorusuna Psaki, "Hayır" yanıtını verdi. 

Türkiye ile çok iyi ve olumlu çalışma ilişkilerinin bulunduğunu, Kerry ve Davutoğlu'nun "Epeyce dostluk kurmaya" başladığını dile getiren Psaki, "En yıkıcı küresel krizlerden biri olan" Suriye ve diğer  krizlerde birlikte çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini bildirdi. 

Psaki, "Türkiye'nin demokrasisinin yeterince olgun olduğunu ve bunun üstesinden gelinebileceğini düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine, "Bakan Kerry, bu konuda (sorunun çözümü) ilerlemeye devam edileceğine güveninin tam olduğunu söyledi, sakinlik çağrılarını görmekten memnun ve bunun devam etmesini umuyor. Türkiye ile birçok konuda çalışması arzu ediyoruz" ifadesini kullandı. 

"Bugün yardımcı olacak en iyi şeyin, Türkiye'de tüm yetkililerin sakinlik çağrısı yapması ile barışçıl protestoları desteklemesi ve kabul etmesi olduğunu" dile getiren Psaki, ABD olarak bu konudaki görüşlerini de Türk yetkililerle paylaşmayı sürdüreceklerini kaydetti.
 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın