Euro
10.38
Dolar
8.56
BIST 100
1,442.56
Altın
1,858.72
Dünya

'İtalya ile Türkiye birçok konuda aynı düşünüyor'

İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani, Türkiye ile İtalya'nın birçok konuda aynı düşündüğünü ve stratejik olarak birçok konuya aynı konumdan baktığını ifade etti.

Muhammet İkbal Arslan   | 16.05.2019
'İtalya ile Türkiye birçok konuda aynı düşünüyor'

Ankara

Türkiye'deki görevine şubat ayında başlayan Büyükelçi Massimo Gaiani, Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkiler, Türkiye'deki ilk izlenimleri ve Avrupa Birliği (AB) hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. 

Büyükelçi Gaiani, Türkiye'de görev almaktan çok mutlu olduğunu ve bu görevi isteyerek kabul ettiğini belirtti.

Gaiani, Türkiye'nin hem politik anlamda hem de konum olarak stratejik bir öneme sahip olduğunu ifade ederek, "Türkiye, ekonomik ve kültürel açıdan kökleri geçmişe dayanan önemli bir ülkedir. Bunlar dikkate alındığında Türkiye, bir büyükelçi olarak görevde bulunulabilecek en önemli ülkelerden birisidir. Buraya gelmeden önceki beklentilerim, kesinlikle karşılığını bulmuştur.” dedi.

Türkiye'nin yaşaması kolay ve altyapısıyla son derece düzenli bir ülke olduğuna dikkati çeken Büyükelçi Gaiani, dinamik gündeminden dolayı kimsenin Türkiye'de sıkılmayacağını söyledi.

"Türkiye ilgiye layık bir ülkedir" 

Gaiani, "Ben kahvaltıda gazetemi okurken Türkiye'de her zaman takip edilmesi gereken bir gündem olduğunun farkına varıyorum. Türkiye, stratejik ve uluslararası konumuyla ilgiye layık ve çok büyük bir ülkedir. Doğal olarak da birçok turistik alanı içerisinde barındırıyor. Türkiye'de aktivite olarak kayak yapmak da denize girmek de doğa sporları yapmak da mümkün." diye konuştu.

İtalyan Büyükelçi ayrıca Türk mutfağının oldukça zengin bir mutfağı bulunduğunu ancak tek kusurunun fazla lezzetli olup, kilo aldırması olduğunu söyledi.

Gaiani, "Türk mutfağının İtalyan mutfağıyla birçok ortak noktası var. İtalyanlar Türk mutfağını çok beğeniyor. Burada en sevdiğim yemekler Türk kahvaltısı, simit, ağır ateşte pişirilen hünkarbeğendi kebabı ve börekler. Türkiye'ye alışmak çok kolay ve Türk halkının kendini hemen gösteren bir misafirperverliği var." ifadelerini kullandı.

"İki ülke son derece iyi ilişkilere sahip" 

Büyükelçi Gaiani, İtalya ile Türkiye'nin her açıdan son derece iyi ilişkilere sahip olduğuna vurgu yaptı.

Gaiani, "İtalya ile Türkiye birçok konuda aynı düşünmektedir ve stratejik olarak bir çok olaya aynı konumdan bakmaktadır. Zaten NATO çerçevesinde iki ülkenin ortaklığı bulunmaktadır. İki ülke arasındaki sık temaslar devam ediyor. Belki son dönemde her iki ülkede de yapılan seçimlerden dolayı bir yavaşlama olsa da görüşmeler yeniden artarak devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

İtalya ile Türkiye'nin ekonomik anlamda mükemmel ilişkilere sahip olduğunun altını çizen Massimo Gaiani, şöyle devam etti: 

"2018'de Türkiye ile İtalya arasındaki karşılıklı ticaret hacmi 20 milyar dolar seviyesine ulaştı. İtalya, Türkiye'nin ticaret yaptığı en büyük 5. ülke konumuna geldi. Hatta 2019'un ilk aylarına bakarsak, İtalya, ABD'yi aşarak 4. sıraya yükseldi diyebiliriz. Ayrıca Türk ve İtalyan şirketler arasında ilişkiler sürmektedir. İtalya, 2018'de Türkiye'de 2. en büyük yatırımcı konumuna gelmiştir. Aynı zamanda İtalya'da önemli Türk yatırımcılar var. Daha önce ticari yatırımlar daha çok İtalyan şirketler tarafından yapılıyordu şimdi bir dengeleme oldu."

Türkiye'nin önceki yıllarda ticari bir pazar alanı olarak görüldüğünü anımsatan Gaiani, İtalyan şirketlerin şimdilerde Türkiye'yi önemli bir ticari ortak olarak gördüğünü ifade etti.

"Türkiye'de yaklaşık 15 bin İtalyanca öğrencisi var" 

Gaiani, Türkiye ile İtalya arasındaki mükemmel ilişkinin kültürel alanlarda da kendisini gösterdiğini söyledi.

İki ülkenin önemli kültürel ilişkilere sahip olduğunu vurgulayan Gaiani, "Türkiye'de İtalyanca üzerine eğitim gören yaklaşık 15 bin öğrenci mevcut. Benim gözlemlediğim kadarıyla, Türkiye'de İtalya'ya karşı yüksek bir ilgi var, tıpkı İtalya'da Türkiye'ye olduğu gibi. İtalya ile Türkiye arasındaki kültürel ilişkileri karşılıklı organize edeceğimiz etkinliklerle güçlendirmeye devam etmeliyiz. Karşılıklı kültürel etkinlikleri, edebiyat, müzik, resim ve sinema gibi sanat dallarıyla renklendirmeliyiz." ifadelerini kullandı. 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın