Dolar
15.91
Euro
16.79
Altın
1,846.43
ETH/USDT
1,975.20
BTC/USDT
29,429.00
BIST 100
2,372.35
Dünya, arşiv

İsrail'de Arap milletvekili Zuabi'ye saldırı

İsrail'in Ramat Gan şehrinde düzenlenen bir konferansa katılan Arap milletvekili Hanin Zuabi'ye şişe fırlatıldığı, İsrailli saldırganın polis tarafından gözaltına alındığı belirtildi.

03.03.2015
İsrail'de Arap milletvekili Zuabi'ye saldırı

KUDÜS

İsrail'in Ramat Gan şehrinde düzenlenen bir konferansa katılan Arap milletvekili Hanin Zuabi'ye şişe fırlatıldığı, İsrailli saldırganın polis tarafından gözaltına alındığı belirtildi.

 İsrail Polisi Arap Medyası Sözcüsü Luba Simari, yaptığı yazılı açıklamada, " Ramat Gan kentindeki Hukuk Fakültesi'nde düzenlenen ve Hanin Zuabi'nin de katıldığı konferans sırasında salonda Filistin bayrağı açıldı. Bunun üzerine katılımcılardan biri Zuabi'ye şişe fırlattı" denildi.

Simari, saldırganın Ramat Gan'da yaşayan 28 yaşındaki bir genç olduğunu ve polis tarafından gözaltına alındığını belirtti.

Öte yandan Arap milletvekili Zuabi olayı, "ifade ve siyasi çalışma özgürlüğüne karşı bir saldırı" olarak değerlendirdi. Zuabi, olayın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ben bu devlette bir Filistin vatandaşıyım ve başka bir yere de gitmeyeceğim. Bu benim toprağım ve burada yaşamaya devam edeceğim" dedi.

Zuabi'nin mensubu olduğu Ulusal Demokratik İttifak'tan yapılan açıklamada ise "Saldırının İsrail yönetimi ve siyasilerin Zuabi aleyhine yaptığı kışkırtıcı söylemlerin neticesi olduğu" ifade edildi.

İsrail Merkezi Seçim Komitesi'nin 12 Şubat'ta genel seçimlerdeki adaylığının düşürülmesi yönündeki talebi onaylamasından sonra Yüksek Mahkeme 18 Şubat'ta bu kararı bozarak, Zuabi'nin seçimlerde aday olabileceğine hükmetmişti.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın