Euro
6.45
Dolar
5.79
BIST 100
98,784.09
Altın
1,491.31
Dünya

İdlibliler için Türk askeri 'güvenli yaşamın' teminatı

Suriye'nin İdlib bölgesinde yaşayan halk, TSK'nın ateşkes gözetleme misyonu yürütecek olmasının yaşamlarını güvenli hale getireceğini düşünüyor.

13.10.2017
İdlibliler için Türk askeri 'güvenli yaşamın' teminatı

İDLİB

Suriye'nin İdlib bölgesinde yaşayan halk, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ateşkes gözlem misyonu yürütecek olmasının yaşamlarını güvenli hale getireceğini düşünüyor

Suriye'nin İdlib kentinde yaşayan siviller, TSK'nın ateşkes rejiminin takibi amacıyla bölgede üstlendiği görevi AA muhabirine değerlendirdi.

İdlib merkez sakinlerinden Tahir el Seyid Ali, düşüncelerini şöyle dile getirdi:

"Sadece Türkler bizim halkımızın yanında durdu. İnşallah TSK intikalinden sonra durumlar daha iyi olacak. Biz orada (Türkiye'de) misafirdik, şimdi biz onları (Türk ordusunu) misafir edeceğiz. Türk askerleri İdlib'e girmezse, biz karanlık bir tünele girecektik."

26 yaşındaki İdlibli Alaa el-Zir de, "Türkler bizim gibi Müslümanlar, buyursunlar. PKK topraklarımızı işgal etmesin." dedi.

"TSK gelip de akan kanı durdurursa çok mutlu olacağız"

Muhammed El Halabi isimli bir sivil de "İdlib’de yaşayanların yüzde 99'u Türk ordusunun girmesini destekliyor. Her şey daha güzel olacak.” dedi.

El Halabi, intikalle saldırıların son bulmasını temenni ettiklerini belirterek, “Türk ordusunun girmesinden mutlu olacağız. Çocuklarımız saldırılar olmadan güvende yaşayacak. Hayat normale dönecek." ifadelerini kullandı.

TSK'nın ateşkesi gözleme amacıyla İdlib'e girmemesi halinde saldırıların süreceğine değinen El Halabi, kaosun bitesi için intikalin şart olduğunu vurguladı.

Bir diğer İdlibli 24 yaşındaki Muhammed Lazikani de "TSK gelip de akan kanı durdurursa çok mutlu olacağız." diye konuştu.

Nadir Nakir de TSK'nın İdlib'e gözlemci olarak konuşlanmasının ardından güven ortamının sağlanmasını ve ekonomik hayatın da istikrara kavuşmasını beklediklerini dile getirdi.

"Suikastlar, katliamlar, yağmalar, korkumuz son bulsun"

Muhammed Selim ise TSK'nın intikalini basından takip ettiklerini belirterek, duygularını şöyle anlattı:

"TSK intikal edince elektrik, su, gıda, bunlara ulaşımımızın düzenli olacağını umuyoruz. İnsanların hali burada perişan, yorgun. Buraya işgalci gücün girmesini istemeyiz. Türkler, bizim kardeşlerimiz. Suikastlar, katliamlar, yağmalar, korku son bulsun istiyoruz. Bunların içinde yaşıyoruz. TSK'nın varlığı ile bunların son bulmasını ve düzenli bir hayat yaşamayı umuyoruz"

Garantör ülkelerin silahlı kuvvetlerine mensup birliklerden oluşan Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü’nde yer alan TSK unsurları İdlib'in içerisinde, Rus güçleri ise dışında gözlem noktaları kuracak.

Türk askeri unsurlarının misyonuyla rejim ve muhalifler arasındaki ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü ve krizin barışçıl çözümü için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlaması hedefleniyor.

Muhabir: Burak Karacaoğlu, Eşref Musa, Adham Kako

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın