Dolar
8.65
Euro
10.14
Altın
1,754.65
ETH/USDT
3,442.00
BTC/USDT
48,220.00
BIST 100
1,419.43
Dünya

'DAEŞ'in cephanesinin çoğu Rus menşeli'

Uluslararası Af Örgütünün Silah Kontrolü, Güvenlik Ticareti ve İnsan Hakları Araştırmacısı Wilcken, DAEŞ'in elindeki silahları üreten ülkelere bakıldığında, ilk sırada Rusya'nın geldiğini söyledi.

09.12.2015
'DAEŞ'in cephanesinin çoğu Rus menşeli'

LONDRA - İNCİ GÜNDAĞ

Uluslararası Af Örgütü Silah Kontrolü, Güvenlik Ticareti ve İnsan Hakları Araştırmacısı Patrick Wilcken, DAEŞ'in elinde bulundurduğu silahların çoğunluğunun Rus ve eski Sovyet ülkeleri yapımı olduğunu bildirdi.

Af Örgütü'nün yayımladığı "Stok alımı: DAEŞ'in silahlanması" başlıklı raporun yazarlarından da olan Wilcken, DAEŞ'in kullandığı silah ve askeri mühimmatı AA muhabirine değerlendirdi. 

DAEŞ'in cephanesinin, yıllardır Irak'a yapılan "sorumsuz silah transferlerinin" yansıması olduğunu vurgulayan Wilcken, terör örgütünün kullanımındaki silahların genellikle Rus, ABD, NATO ülkeleri, Çin ve İran yapımı ekipmanlar olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Örgütün elindeki silahları üreten ülkelere bakıldığında, ilk sırada Rusya ve eski Sovyetler Birliği ülkeleri geliyor. Bir diğer öne çıkan ülke ise ABD. NATO, Çin ve İran ekipmanları da örgütün elinde. Bunun temel sebebi ise 2003 sonrası Irak'a yapılan silah transferleridir. Ayrıca, DAEŞ'in elinde diğer ülkelerin de silah ve mühimmatı var. Batı Avrupa ülkeleriyle ilgili ise yüzeysel bilgiler bulunuyor."

"Suriye ordusunun silah sattığına dair kanıtlar var"

Wilcken, Suriye ordusu yetkililerinin yolsuzluğa karışarak silah sattığına dair kanıtlar olduğunu da belirterek, "DAEŞ'in elindekiler eski silahlar. Örgütün kullandığı silahların önemli bir bölümünü otomatik silahlar, kalaşnikoflar, AKM tipi silahlar oluşturuyor" dedi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın