Dolar
8.63
Euro
10.13
Altın
1,765.86
ETH/USDT
3,056.20
BTC/USDT
43,265.00
BIST 100
1,395.93
Dünya, arşiv

Cenevre-2 Konferansı katılımcı ülkeler listesi belli oldu

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, Suriye konulu Cenevre-2 Konferansı katılımcı ülkeler ve uluslararası kuruluşlar listesini açıkladı.

20.12.2013
Cenevre-2 Konferansı katılımcı ülkeler listesi belli oldu

CENEVRE

Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, Suriye konulu Cenevre-2 Konferansı katılımcı ülkeler ve uluslararası kuruluşlar listesini açıkladı.

İbrahimi, 22 Ocak 2014 tarihinde başlaması planlanan konferansın hazırlıklarının ele alındığı bir dizi toplantının ardından BM Cenevre Ofisi'nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, konferansa katılımla ilgili sadece İran konusunda karar verilemediğini belirten İbrahimi, BM olarak İran'ın katılımını arzuladıklarını ancak ABD'nin İran'ın katılımı konusunda ikna olmadığını kaydetti. İbrahimi, bu konuda görüşmelere devam edeceklerini söyledi.

Özel Temsilci İbrahimi, konferansa BM'nin yanı sıra BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi, Arap Birliği, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, Cezayir, Brezilya, Kanada, Danimarka, Mısır, Almanya, Hindistan, Endonezya, Irak, İtalya, Japonya, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Fas, Norveç, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin katılacağını bildirdi.

İbrahimi, toplantıların sabahki bölümünde ABD ve Rusya dışişleri bakanı yardımcılarıyla öğleden sonraki bölümünde ise BM Güvenlik Konseyi'nin diğer üyeleri, Suriye'ye komşu ülkeler, Avrupa Birliği ve Arap Birliği temsilcileri ile bir araya geldi.

Bu çerçevede toplantıya Türkiye adına Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu başkanlığındaki heyet katıldı.

Muhaliflerin temsili

Görüştükleri bütün ülkeler, Suriye rejimi ve muhaliflerin konferansın 22 Ocak 2014 tarihinde başlaması konusunda mutabık kaldığını bildiren İbrahimi, Suriye hükümetinin, kendilerini temsil edecek heyeti belirlediklerini resmi olarak bildirdiğini ancak henüz isimleri göndermediklerini söyledi.

Suriye hükümetinin en kısa zamanda heyettekilerin isimlerini bildirmesini beklediklerini ifade eden İbrahimi, hükümetin bu isimleri kamuoyuna da duyuracağını belirtti.

Suriyeli muhaliflerin de içerideki ve dışarıdaki Suriyelilere ulaşmaya çalıştığı bilgisini verdiklerini dile getiren İbrahimi, Suriye Ulusal Koalisyonu ile görüştüklerini, muhaliflerin, heyeti 27 Aralık tarihinden çok da sonraya kalmadan oluşturmalarını umduklarını vurguladı.

Muhaliflere 27 Aralık'a kadar heyet listesinin bildirilmesi yönünde ültimatom vermediklerine değinen İbrahimi, bunun bir öneri olduğunu ve hazırlıklar için listeye gerek duyulduğunu ifade etti.

Konferansa katılacak muhaliflerin ülkede savaşan grupları temsil edip edemeyeceğine ilişkin soru üzerine İbrahimi, "Nasıl bir heyet oluşturulacağına bakalım ve görelim. Her zaman söylediğim gibi inandırıcı bir heyete ihtiyacımız var" dedi.

Heyetlerin herkesi tümüyle temsil edemeyeceğinin farkında olduklarını fakat bu temsilin gittikçe artacağını dile getiren İbrahimi, konferansın bir sürecin başlangıcı olduğuna dikkati çekti.

İran'ın konferansa katılımına ilişkin soruya karşılık İbrahimi, bu konudaki görüşmelerin devam edeceğini, bu ülkenin konferansta yer almak istediğini belirtti.

İran'ın katılamamasının dünyanın sonu olmayacağına aktaran İbrahimi, bu ülkenin süreci desteklediğini ve kendileri ile çalışacağını bildirdi.

Cenevre-2 Konferansı herhangi bir ön şart olmadan toplanacak

Geçiş sürecine Beşşar Esed'in başkanlık etmesi konusundaki tartışmalara ilişkin soru üzerine İbrahimi, bu konuyu yaptıkları toplantılarda tartışmadıklarına işaret ederek, "Cenevre-2 Konferansı herhangi bir ön şart olmadan toplanacak" diye konuştu.

İbrahimi, tarafların konferans sırasında kendileri için önemli gördükleri konuları dile getirebileceğini de kaydetti.

İsviçre'nin Montrö şehrinde 22 Ocak'ta davetli ülke ve uluslararası kuruluşların katılımıyla başlayacak Cenevre-2 Konferansı, verilecek bir gün aranın ardından 24 Ocak'ta Cenevre'de İbrahimi ve Suriyeli tarafların müzakereleriyle devam edecek.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın