Dolar
15.97
Euro
16.75
Altın
1,815.02
ETH/USDT
1,938.90
BTC/USDT
28,954.00
BIST 100
2,393.61
Dünya

Brüksel'de taksicilerden Uber protestosu

Ata Ufuk Şeker   | 20.01.2022
Brüksel'de taksicilerden Uber protestosu

Brüksel

Brüksel’de taksi sürücüleri, ana yolları trafiğe kapatarak Uber uygulamasını protesto etti.

Belçika Taksi Federasyonu'nun çağrısı üzerine, yüzlerce taksi sürücüsü sabahın erken saatlerinde Brüksel'in ana yollarındaki trafik akışını engelledi.

Taksiciler, şehrin çeşitli ana caddelerinde ve tünellerinde kontak kapatarak trafik akışını yavaşlattı.

Akıllı telefon uygulamasıyla alternatif taksi hizmeti sunan Uber'in Brüksel'deki faaliyetinin sıkı biçimde kontrol edilmesini talep eden taksiciler, özellikle ülkenin Flaman ve Valon bölgelerinden lisans almış olan Uber sürücülerinin Brüksel şehrinde çalışmalarının engellenmesini istedi.

ABD firması Uber, Brüksel'de 2014'te faaliyete başlamıştı ve o dönemde lisansı olmayan özel araç sahibi kişilerle çalışıyordu.

Brüksel Mahkemesi, 2015'te Uber'in taksicilik hizmeti vermek için gereken şartları karşılamadığına ve yasa dışı olduğuna hükmetmişti.

Söz konusu kararın ardından Uber, Brüksel'de profesyonel lisans sahibi sürücülerle çalışmaya geçmişti.

Konuyla ilgili Brüksel Temyiz Mahkemesi, geçen yıl kasım ayında Uber'in Brüksel'deki faaliyetinin durdurulmasına ve sürücülerin uygulamayı kullanarak çalışamayacağına karar verdi.

Uber sürücüleri mahkeme kararı sonrası hemen her gün şehirde protestolar düzenledi.

Protestoların ardından Brüksel Bölge Parlamentosu, aralık ayında Uber sürücülerinin çoğunun faaliyetinin devam etmesini sağlayacak geçici bir mevzuatı onayladı.

Brüksel'de yaklaşık 2 bin Uber ile bin 200 civarında taksi ulaşım hizmeti sunuyor.

Yoğunluğa göre fiyatı değişmekle birlikte Uber, taksilerden daha uygun fiyatla ulaşım imkanı sağlıyor.

Taksi sürücülerinin lisans alması için yüksek ücretler ödemesi ve uzun bir eğitim tamamlaması gerekiyor. Taksiciler, Uber sisteminin adil biçimde rekabet etmediğini iddia ediyor.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın