Dolar
16.22
Euro
17.41
Altın
1,853.53
ETH/USDT
1,797.90
BTC/USDT
29,042.00
BIST 100
2,438.84
Dünya, arşiv

Biden Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmeyi bekliyor

Biden’ın ofisinden yapılan açıklamada Biden’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeyi "sabırsızlıkla beklediği" bildirildi. Açıklamada Biden’ın Erdoğan'dan özür dileyip dilemediğine değinilmedi

04.11.2014
Biden Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmeyi bekliyor

WASHINGTON 

Beyaz Saray, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmeyi "sabırsızlıkla beklediğini" bildirdi.

Joe Biden’ın ofisinden bugün AA’ya gönderilen açıklamada ise Biden’ın üniversitedeki konuşmasında Türkiye’nin Suriye’de IŞİD veya şiddet yanlısı aşırıcıların büyümesine destek verdiği veya imkan sağladığını ima etmek istemediğini belirterek, bir yanlış anlaşılmanın söz konusu olduğunu bildirdi. 

Biden’ın Erdoğan’la bu ay içerisindeki yapacağı görüşmeyi "sabırsızlıkla beklediği" ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Başkan Yardımcısının CNN’e verdiği mülakatta söylediği gibi, gerçekten bir yanlış anlaşılma vardı. Biden, Türkiye’nin Suriye’de IŞİD veya şiddet yanlısı aşırıcıların büyümesine destek verdiği veya imkan sağladığını ima etme niyetinde değildi. Başkan Yardımcısının yine belirttiği gibi, Biden Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bu ay görüşmeyi bekliyor.”

Joe Biden, Harvard Üniversitesinde geçen ay sarf ettiği sözlerin, Türkiye'de büyük tepki çekmesi üzerine Biden, Erdoğan'ı aramış, Beyaz Saray'dan gönderilen açıklamada da “Biden'ın, Türkiye veya bölgedeki diğer müttefik ve partnerlerin kasten Suriye’de IŞİD veya diğer şiddet yanlısı aşırıcıların büyümesine destek verdiği veya imkan sağladığına yönelik oluşan herhangi bir imadan dolayı özür diledi” ifadesi kullanılmıştı.

Ancak Biden, dün CNN’e verdiği mülakatta, “Hayır, ben özür dilemedim” demişti.

Biden’ın ofisinden bugün gönderilen açıklamada ise Biden’ın özür dileyip dilemediğine açıklık getirilmedi. 

Muhabir: Erkan Avci

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın