Dolar
16.88
Euro
17.79
Altın
1,827.35
ETH/USDT
1,204.50
BTC/USDT
21,190.00
BIST 100
2,554.08
Dünya, arşiv, arşiv

Batılı Yahudiler savaş suçuna ortak oluyor

Yahudi asıllı Batılıların İsrail'in işlediği suçlara ortak olduğunu belirten akademisyenler, hükümetlerin, vatandaşlarının İsrail'e savaşmaya gitmesine engel olmalarını istedi.

25.07.2014
Batılı Yahudiler savaş suçuna ortak oluyor

NEW YORK - MUSTAFA KELEŞ

Columbia Üniversitesi'nde doktora çalışmalarını sürdüren Filistinli akademisyen Hanine Hassan, İsrail'in Gazze saldırısına destek olan Yahudi asıllı Batılıların İsrail'in işlediği suçlara ortak olduğunu belirterek, ABD ve Avrupa hükümetlerinin, vatandaşlarının İsrail'e savaşmaya gitmesine engel olmalarını istedi.

Filistin davasının uluslararası toplum nezdinde tanıtılması için çeşitli platformlarda çalışmalar yürüten ve Columbia Üniversitesi'nde "İsrail'in saldırılarının işgal altındaki Filistinliler üzerindeki etkisi"ne ilişkin araştırmalar yapan Hassan, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına iştirak eden yabancı askerlere ilişkin AA muhabirine açıklama yaptı.

Hassan, İsrail'in kendi vatandaşları için uyguladığı zorunlu askerliğin yanı sıra çeşitli programlarla gönüllüleri orduya kabul ettiğini, bunun en bilinen uygulamasının "Mahal" programı olduğunu söyledi.

İsrail vatandaşı olmayan ancak Yahudi bir aileden gelen gönüllülerin kısa bir eğitimle orduya kabul edildiğini dile getiren Hassan, bu askerlerin Gazze operasyonunda ön cephede yer aldığının görüldüğünü aktardı.

Hassan, son saldırılarda iki ABD, birer de Fransız ve Rus vatandaşı askerin İsrail saflarında öldüğünü kaydederek, "Gazze saldırısı sırasında öldürülen yabancı askerler, bu ülkelerin kendi vatandaşlarının savaş suçu işlemesine göz yumduklarını gösteriyor" dedi.

İsrail ordusunun güçlenmesi için bölgeye gelen Batılı savaşçıların "işlenen suçlara ortak olduğunu" ifade eden Hassan, bu suçların Filistinlilere karşı "etnik temizlik", kitlesel katliam ve buna destek vermek olduğunu söyledi.

"Batılı ülkeler ikiyüzlü davranıyor"

Halen İsrail ordusunda 100 İngiliz vatandaşının görev yaptığını söyleyen Hassan, orduda en az 40 ülkeden askerin bulunduğunu belirtti. Hassan, "Orduda yaklaşık 5 bin 'yalnız asker'in bulunduğu biliniyor. Bu askerlerin çoğu ABD, Kanada, Fransa, İngiltere ve Rusya'dan geliyor" diye konuştu.

Hanine Hassan, Batılı ülkelerin kendi vatandaşlarının Filistin topraklarının işgaline katılmasına göz yummasını "ikiyüzlülük" şeklinde niteledi. Hassan, "İsrail ve Batılı müttefikleri, İsrail'in hukuk dışı yayılmacılığına karşı Filistinlilerin mücadelesini meşru kabul etmezken, Yahudi aileden gelen yabancıların Filistin topraklarının yasa dışı işgalinde, toprak ve su kaynaklarının çalınmasında yer almalarını normal görmeleri ikiyüzlülüktür" ifadesini kullandı.

Batılı ülke liderlerinin Suriye ve Irak gibi diğer ülkelere savaşmaya giden vatandaşları konusunda gösterdikleri hassasiyeti İsrail'e gidenler için de göstermeleri gerektiğini vurgulayan Hassan, "Avrupa hükümetlerinin Filistin halkına karşı ahlaki sorumlulukları bulunuyor. Hükümetler, Filistin'de kasıtlı olarak insanlığa karşı suç işlemeye giden Avrupalı katilleri durdurmak zorundalar" dedi. 

Hassan, İsrail'in Gazze'yi yeni teknoloji ürünü silahlarını ve kimyasalları denemek için laboratuvar olarak kullandığını da dile getirerek, "Uluslararası toplumun, İsrail'e insan hakları ihlalleri nedeniyle askeri ambargo uygulama yükümlülüğü bulunuyor" dedi. 

İsrail askerlerine yardım organize eden merkezi New York'ta bulunan İsrail Savunma Kuvvetleri'nin (IDF) Dostları Derneği'nin verilerine göre halen İsrail Ordusu'nda 750 civarında ABD vatandaşı görev yapıyor. İsrail'in Gazze saldırısı nedeniyle son günlerde daha fazla Yahudi asıllı ABD vatandaşının katılımıyla bu sayının arttığı tahmin ediliyor.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın