Euro
9.35
Dolar
7.81
BIST 100
1,328.73
Altın
1,788.50
Dünya

AİHM'den Selahattin Demirtaş kararı

AİHM, tutukluluk sürecininin uzatılmasının yeterli hukuki dayanaklardan yoksun olduğu gerekçesiyle eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın serbest bırakılmasını talep etti.

20.11.2018
AİHM'den Selahattin Demirtaş kararı

STRAZBURG

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluk sürecinin uzatılmasının yeterli hukuki dayanaklardan yoksun olduğunu gerekçe göstererek serbest bırakılmasını istedi.

AİHM, Selahattin Demirtaş'ın makul gerekçelerle tutuklandığına ancak tutukluluk sürecinin uzatılması için yeterli hukuki dayanak bulunmadığına hükmetti.

Kararda, Demirtaş'ın tutukluluk durumunun meclisteki çalışmalara katılmasını engellediği ve bu nedenle ifade özgürlüğünün kısıtlandığı belirtildi.

Demirtaş'ın referandum ve cumhurbaşkanı seçimleri dönemlerinde tutukluluk halinin devam etmesinin ise siyasi özgürlüğünün kısıtlanmasına yol açtığı kaydedilen kararda, “hak ve özgürlüklere getirilen sınırlamalar ancak öngörülen amaçlar için uygulanabilir” içerikli 18’inci maddesine dayanarak Demirtaş’ın serbest bırakılması talebi yer aldı.

Karara göre, Türkiye 10 bin avro manevi tazminat ile 15 bin avro yargılama gideri ödemeye de mahkum edildi.

Demirtaş'ın avukatlarından başvuru

Demirtaş'ın avukatları, AİHM'in kararı üzerine, tahliye talebiyle Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesine başvurdu.

Avukatları tarafından mahkemeye sunulan dilekçede, Demirtaş'ın tutukluluğuna ilişkin AİHM'e yapılan başvuru hatırlatılarak, mahkemenin kararını verdiği ifade edildi.

Dilekçede, bu kararın ardından Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümleri gereği Demirtaş için tahliye kararı verilmesi istendi.

Muhabir: Yusuf Özcan-Selma Kasap

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın