Dolar
16.22
Euro
17.41
Altın
1,853.53
ETH/USDT
1,815.50
BTC/USDT
29,381.00
BIST 100
2,438.84
Dünya

Afganistan'da devlet üniversiteleri yakın zamanda açılacak

Taliban geçici hükümetinin Yükseköğrenim Bakan Vekili Şeyh Abdulbaki Hakkani, devlet üniversitelerinin yakın zamanda açılacağını bildirdi.

Sayed Khodaiberdi Sadat   | 13.01.2022
Afganistan'da devlet üniversiteleri yakın zamanda açılacak Fotoğraf: Bilal Güler/AA

Afganistan

Hakkani, başkent Kabil'de düzenlediği basın toplantısında, şu ana kadar devlet üniversitelerinin kapalı tutulmasının nedeninin ekonomik sorunlar olduğunu söyledi.

Ekonomik sorunların yakında çözüleceğini ifade eden Hakkani, böylece devlet üniversitelerindeki eğitim ve öğretimin yeniden başlayacağını kaydetti.

Ülke genelinde 40 devlet ve 150 özel üniversite bulunduğunu hatırlatan Hakkani, halihazırda özel üniversitelerde eğitimin devam ettiğini dile getirdi.

Hakkani, ülkedeki tüm eğitim kurumlarını standartlaştırma ve eğitim sistemini diğer ülkelerle rekabet edecek duruma getirme konusunda kararlı olduklarının altını çizdi.

Afganistan'da uluslararası standartlarda bir devlet üniversitesinin inşa edilmesi konusunda da çalışma yapıldığını aktaran Hakkani, "Ülkedeki tüm eğitim kurumları, şeriat ve İslami kurallara uymalıdır." dedi.

Hakkani, bazı ülkelerin Afganistan'daki yükseköğretim alanında destek olma ve Afgan öğrencilere burs sağlama sözü verdiğini ifade etti.

Üniversiteler, Kovid-19 nedeniyle eğitime ara vermişti

Öte yandan Hakkani, Eylül 2021'de düzenlediği basın toplantısında, "karma eğitim sisteminin, İslami ve milli değerlere aykırı olduğunu" savunmuştu.

Yer imkanı olan üniversitelerde yeni dönemde kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı binalarda eğitim göreceğini belirten Hakkani, bina imkanı bulunmayan üniversitelerde ise kız ve erkek öğrencilerin farklı saatlerde okula gelip ders göreceğini kaydetmişti.

Afganistan'daki üniversiteler, Kovid-19 nedeniyle Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesinden önce eğitime ara vermişti.

Taliban'ın Afganistan'ın kontrolünü ele geçirmesinin ardından Eylül 2021'de özel üniversiteler faaliyetlerine başlarken, devlet üniversiteleri kapalı kalmıştı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın