Euro
6.40
Dolar
5.78
BIST 100
108,869.10
Altın
1,460.42
Dünya, arşiv

ABD yönetiminden kınama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki, Musul'da Türk Başkonsolosluğu'na yapılan baskını kınadıklarını belirterek, diplomatik personelin bir an önce serbest bırakılması çağrısı yaptı.

11.06.2014
ABD yönetiminden kınama

WASHINGTON

ABD yönetimi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)  terör örgütü mensuplarının Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na düzenlediği baskını "en güçlü" şekilde kınadı. 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın toplantısına, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu arasındaki telefon görüşmesinden bahsederek başladı.

İki Bakanın, “Musul’da bozulmakta olan güvenlik durumuna ve ve IŞİD terör örgütü mensuplarının Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na düzenlediği baskına yönelik ortak kaygılarını” dile getirdiklerini belirten Psaki, saldırıyı en güçlü biçimde kınadıklarını söyledi. 

Psaki, konsolosluk çalışanlarının alıkonulmasına yönelik kaygılarını da dile getirerek, "Türkiye'nin kaçırılan diplomatik personelinin bir an önce serbest bırakılması noktasında Türkiye ve uluslarararası toplumun çağrılarına katılıyoruz" dedi. 

rak’ta IŞİD terör örgütünün saldırıları ve IŞİD mensuplarının Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğuna düzenlediği baskın hususunda Psaki, "Türkiye ve Irak ile temastayız ve uygun desteklerin sağlanması noktasında hazırız" dedi. 

Psaki, IŞİD örgütünün Irak'ın kuzeyindeki Salahaddin vilayetinin merkez kenti Tikrit'i kontrolü altına almasına yönelik soru üzerine, sahadaki durumu izlediklerini ama buradaki petrol rafinelerinin şu aşamada Irak hükümetinin kontrolünde olduğu yönünde bilgileri bulunduğunu ifade etti.

ABD’nin, Irak hükümetine topraklarını kontrol etme noktasında yardım etmek için somut bir eylemde bulunmayı düşünüp düşünmediklerine yönelik soru üzerine Psaki, bu yılın başından bu yana askeri ekipman gönderimini hızlandırdıklarını, Irak güvenlik güçlerinin eğitimini artırdıklarını ve bütüncül yaklaşımlar uygulamasına yardım etmek için Irak hükümetiyle yoğun çalıştıklarını hatırlattı.

Psaki, sahadaki şu anki durumun ciddiyetine işaret ederek, "Iraklı liderlerle çalışıyoruz ve IŞİD ile mücadelelerinde ek destek sağlamamızı bekleyebilirsiniz" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, ABD olarak Iraklıları ulusal birlik olmaya çağırmaya devam ettiklerini de söyledi.

Muhabir: Barışkan Ünal/Erkan Avcı

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın