Euro
6.78
Dolar
6.05
BIST 100
86,598.60
Altın
1,286.27
Dünya, arşiv

26 Afrika ülkesi gıda yardımına muhtaç

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 26 Afrika ülkesinin gıda yardımı almaya ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

03.07.2014
26 Afrika ülkesi gıda yardımına muhtaç

TUNUS

"Rekoltelere ve gıda durumuna bakış" adlı raporunda FAO,  elverişsiz hava koşulları ve ulusal bağlamda gıda fiyatlarının yüksekliği nedeniyle 26'sı Afrika'da olmak üzere 33 ülkenin dışarıdan gıda yardımı almaya muhtaç kaldığını vurguladı.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde çatışmaların tarımsal üretimin daha da düşmesine yol açtığı örneğini veren FAO, 4,6 milyon nüfuslu ülkede Nisan 2014'te gıda yardımına ihtiyaç duyanların sayısının yaklaşık 1,7 milyon olduğunun tahmin edildiğini belirtti. 

Raporda, Doğu Afrika'da çatışmaların sürmesinin yerel halkın gıdaya erişimini tehdit ettiği, yağışların normalden az olmasının da ekinlere ve hayvancılığa zarar verdiği kaydedildi.

FAO, Somali'de özellikle ülke içinde göç etmek zorunda kalanlar ile kırsal kesimlerdeki yoksullar olmak üzere yaklaşık 870 bin, Güney Sudan'da 3,5 milyon ve Sudan'da 5 milyon kişinin gıda yardımına ihtiyaç duyduğuna dikkati çekti. 

Muhabir: Şeyma Tahan

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın