Dolar
28.92
Euro
31.23
Altın
2,024.05
ETH/USDT
2,261.70
BTC/USDT
43,658.00
BIST 100
8,057.42
Teknoloji, arşiv

Tarihi saldırı interneti yavaşlattı

İnternet tarihinin en büyük siber saldırısı, dünya genelinde interneti yavaşlattı.

28.03.2013 - Güncelleme : 28.03.2013
Tarihi saldırı interneti yavaşlattı

WASHINGTON

İstenmeyen e-postaları (spam) engelleyen Spamhaus şirketine 18 Mart'tan itibaren yapılan siber saldırının, dünya genelinde tüm merkezi ağlarda interneti yavaşlattığı ortaya çıktı.

Spam mail yollayan sunucuları istenmeyenler listesine alan Spamhaus, çocuk pornosu ve terör faaliyetleri dışında her türlü içeriği barındıracağını söyleyen Cyberbunker isimli bir sunucuyu da yasaklı listesine eklemişti.

Ancak listeye alınan Cyberbunker, Spamhaus'un kendi pozisyonunu istismar ederek internette neyin yayımlanıp yayımlanmayacağına karar vermesinin kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Spamhaus yetkilileri ise saldırının bugüne kadar eşi benzerinin görülmediğini ve bir haftadır devam eden saldırılar karşısında çökmeden ayakta kaldıklarını belirtti.

Saldırının, bir devlet kurumunun altyapısını tamamen çökertecek güçte olduğu vurgulanırken, Cyberbunker'a Doğu Avrupa'dan bazı suç örgütlerinin de yardım etmiş olabileceğinden şüphe ediliyor.

Daha önce yapılan büyük siber saldırıların saniyede en fazla 50 gigabaytlık veri trafiğine sahip olduğu ancak Spamhaus saldırısında saniyede 300 gigabayt veri akışının yaşandığı kaydedildi.

Cenever ve Londra merkezli Spamhaus'un, internet ortamındaki spam maillerin yüzde 80'ini filtrelediği tahmin ediliyor.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın