Euro
10.04
Dolar
8.47
BIST 100
1,392.91
Altın
1,809.70
Teknoloji, arşiv

Nautilus askeri uçağı 2 günde buldu 

Nautilus'un Türkiye sorumlusu Turanlı, ''2 gün 4 saat gibi kısa sürede uçağımızı bin 260 metre derinlikte tespit ettik. Araştırmacılar, 3 vardiya çalıştı'' dedi.

07.07.2012
Nautilus askeri uçağı 2 günde buldu 

ANKARA

''Nautilus'' araştırma gemisinin Türkiye sorumlusu ve Bodrum ve Karya Bölgesi Kültür Sanat ve Tanıtma Vakfı (BOSAV) Başkanı kaptan Tufan Turanlı, Suriye tarafından düşürülen Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçağın 2 gün 4 saat gibi kısa sürede, bin 260 metre derinlikte tespit edildiğini bildirdi.
Turanlı, Türk Dışişleri Bakanlığı'nın daveti üzerine 23 Haziran'da Suriye tarafından düşürülen Türk Hava Kuvvetleri'ne ait RF-4 uçağını araştırmak için 3 Temmuz'da saat 18.00'de Suriye karasularına giren ''Nautilus'' adlı araştırma gemisinin görevini tamamlayarak 5 Temmuz 2012 günü saat 22.00'de Suriye karasularından ayrıldığını belirtti.
Turanlı, açıklamasında şunları kaydetti:
''2 gün 4 saat gibi kısa sürede uçağı bin 260 metre derinlikte 'Hercules' ve 'Argus' isimli sualtı robotuyla tespit eden 'Nautilus' gemisi araştırmacıları, 3 vardiya çalışarak görev yaptı. İlk 12 saatte uçağın motorları başta olmak üzere ana parçalarını görüntüleyen araştırmacılar, devam eden sualtı görüntüsel kayıtlama sırasında iki pilotumuzun naaşını tespit etti. Nautilus'ta bu çalışmalarda 21 bilim adamı ve 16 gemi personeli görev aldı. Gerekli hazırlıkların tamamlanmasını takiben 'Nautilus' ekibi, şehitlerimizi çıkararak çalışmalarımıza destek veren Deniz Kuvvetleri'ne teslim etti.''
Turanlı, ABD'den sadece bu çalışma için Türkiye'ye gelen ünlü sualtı kaşifi Dr. Robert Ballard'ın tespit ve çıkarma çalışmalarını bizzat yönettiğini ifade ederek, Nautilus''un, yorgun düşen ekibini dinlendirmek ve yapacağı sualtı araştırmalarıyla ilgili olarak basını bilgilendirmek üzere 8 Temmuz Pazar günü 08.00'de Bodrum Limanı'na giriş yapacağını bildirdi.

 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın