Dolar
28.90
Euro
31.47
Altın
2,071.51
ETH/USDT
2,164.10
BTC/USDT
39,443.00
BIST 100
8,026.27
arşiv

Japonlar kahraman Türk pilotunu unutmadı

İran-Irak savaşında Tahran'da mahsur kalan Japonları kurtaran THY pilotu Japonya'da anıldı.

22.02.2014 - Güncelleme : 22.02.2014
Japonlar kahraman Türk pilotunu unutmadı

KUŞİMOTO

Japonya'daki Kuşimoto kasabasında bulunan Ertuğrul Şehitliği'nde, 1985'te İran'ın başkenti Tahran'da mahsur kalan Japonları kurtaran THY uçağının pilotu merhum Orhan Suyolcu anısına tören düzenlendi.

Türkiye'den ve Japonya'dan yetkililerin katıldığı törende, Osmanlı'nın son döneminde Japonya kıyılarında batan Ertuğrul Fırkateyni şehitleri ve Orhan Suyolcu'yu simgeleyen "587+1" mum yakıldı.

Törende konuşan Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Serdar Kılıç, Ertuğrul faciasında hayatını kaybeden 500’ün üzerindeki şehidin huzurunda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Merhum pilot Orhan Suyolcu'nun Tahran'daki Japon vatandaşların tahliyesinde görev almasının "Japon halkının gösterdiği kahramanlığa küçük bir cevap" niteliğinde olduğunu belirten Kılıç, Japonların bu töreni düzenlemiş olmasının bir başka vefakarlık örneği olduğunu kaydetti.

İran-Irak savaşında Tahran'da mahsur kalan yolculardan olan Numata da merhum Orhan Suyolcu'nun cesur bir pilot olduğunu ve hayatı pahasına kendilerini kurtardığını söyledi.

Numata, Suyolcu'nun o dönemde kimsenin cesaret edemediği bir yere gelerek Japonları kurtardığını belirterek, "Bu olay, Ertuğrul Fırkateyni'yle başlayan Türk-Japon dostluğunun şüphesiz daha da güçlenmesine vesile olmuştur" dedi.

THY'nin eski pilotlarından Suyolcu geçen yıl 87 yaşında hayatını kaybetmişti.

Mumlardan Türk ve Japon bayrağı

Törende, Kuşimoto ve civarında yaşayan yüzlerce Japon vatandaşının, Ertuğrul Şehitleri ve Suyolcu'nun adına şehitlikte mum yakması renkli görüntüler oluşturdu.

Şehitlikte anıtın ön kısmına mumlarla yapılan Türk ve Japon bayrakları ilgi odağı olurken, cam içinde hazırlanmış mumların üzerine Japonlar iyi niyet dileklerini ve şükran mesajlarını yazdı.

Japonların Ertuğrul Faciası'nın ardından yaptığı yardım ve şehitlerin hatırısına gösterdikleri saygı Türkler tarafından da nesillerce unutulmamış, İran-Irak savaşında Türkiye, İran'da mahsur kalan Japonların tahliyesi için THY uçağını tahsis etmişti.

Savaş başladığında Türkiye, İran'da mahsur kalan ve yabancılara ayrılan süre içerisinde ülkeyi terk edemeyen 215 Japon'u, pilot Orhan Suyolcu yönetimindeki THY'nin "İzmir" adlı uçağını göndererek kurtarmıştı.

Japonlar da bu hadiseyi unutmamış, ülkede Türkiye'nin bu vefakar dostluğu büyük ses getirmişti.

Törene, Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Keici Fukuda'nın yanı sıra Kuşimoto Belediye Başkanı Katsumasa Taşima da katıldı.

Muhabir: Ali İhsan Çam

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın