свет

Индиските градови на прво место по загаденост на воздухот, од европските земји БиХ

Индиските градови на прво место по загаденост на воздухот, од европските земји БиХ

Според Светскиот извештај за квалитетот на воздухот објавен од швајцарската Меѓународна агенција за мерење на загадувањето на воздухот „AirVisual“, индиските и јужно-азиските градови се најзагадени

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
САД: Покрената е парница против Хафтар поради воените злосторства
25.02.2020

САД: Покрената е парница против Хафтар поради воените злосторства

Адвокатот напомена дека Хафтар не е државен претставник и дека нема имунитет, и додаде дека би требало да дојде на судење во американската сојузна држава Вирџинија да се соочи со злосторствата кои му се припишуваат

Во четврток ќе бидат познати екипите што ќе учествуваат во осминафиналето на Лига Европа
25.02.2020

Во четврток ќе бидат познати екипите што ќе учествуваат во осминафиналето на Лига Европа

Натпреварот меѓу домаќинот Интер и Лудогорец ќе се одигра без публика поради брзата експанзија на новиот тип коронавирус Ковид-19 во Италија

Русија размислува за мултилатерален состанок со Турција и Иран за Сирија
25.02.2020

Русија размислува за мултилатерален состанок со Турција и Иран за Сирија

„Засега не може да се говори за билатерална средба меѓу Ердоган и Путин“, нагласи Песков и додаде: „Но, ја разгледуваме можноста за мултилатерална средба (Русија, Турција и Иран)“

Семејство во Идлиб поради хиените дежура пред пештерата каде што се засолнети
25.02.2020

Семејство во Идлиб поради хиените дежура пред пештерата каде што се засолнети

Поради недостиг на финансиски можности, недостиг на шатори и поради високата цена за изнајмување домови, раселените лица живеат во пештери, каравани или пак, градат бараки

Патнички авион од Иран слета во Анкара: Сомнеж дека има заразени со коронавирус
25.02.2020

Патнички авион од Иран слета во Анкара: Сомнеж дека има заразени со коронавирус

Патнички авион на линијата Техеран - Истанбул не слета на аеродромот во градот на Босфорот, туку на аеродромот во Анкара, а во него се наоѓаат 17 патници за кои се сомнева дека се заразени со коронавирусот