политика

ДИК: Гласањето во Северна Македонија во најголем дел се одвива непречено

ДИК: Гласањето во Северна Македонија во најголем дел се одвива непречено

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Александар Даштевски, рече дека се појавиле потешкотии со опремата за идентификување отпечатоци од прсти на гласачите, што за првпат се користи на овие избори

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Премиерот Заев оствари заедничка средба со Макрон, Меркел и Радев
06.10.2021

Премиерот Заев оствари заедничка средба со Макрон, Меркел и Радев

На средбата Заев го поздрави лидерството на Макрон и Меркел и им се заблагодари на Франција и Германија, кои, како што истакна, гледаат напред кон иднината и помагаат при решавањето на балканските спорови од минатото

Во Брдо кај Крањ денеска се одржува Самит ЕУ - Западен Балкан
06.10.2021

Во Брдо кај Крањ денеска се одржува Самит ЕУ - Западен Балкан

Домаќинот на Самитот, словенечкиот премиер Јанез Јанша, утрово организираше официјален пречек за учесниците на Самитот, меѓу кои се и поедини челници на земјите членки на ЕУ и највисоките претставници на земјите од регионот

Скопје: Започна осмиот Форум на граѓанско општество на Западен Балкан
30.09.2021

Скопје: Започна осмиот Форум на граѓанско општество на Западен Балкан

„Темата доаѓа во вистинско време, затоа што сум уверен дека пораките од овој форум, исто како и пораките од посетите на претседателката Фон дер Лајен и комесарот Вархеј ќе стигнат до Брдо кај Краљ во Словенија...“

Фон дер Лајен во Скопје: „Поддржувам што поскоро целосно отворање на пристапните преговори со Северна Македонија"
28.09.2021

Фон дер Лајен во Скопје: „Поддржувам што поскоро целосно отворање на пристапните преговори со Северна Македонија"

„Сакам овие преговори со РСМ и Албанија да се отворат што е можно побрзо. Ве повикувам да не губите верба. Ајде да направиме уште еден чекор понапред, имате многу пријатели во ЕУ и во Комисијата, ајде да работиме вредно...“

Џафери се сретна со членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Џаферовиќ
28.09.2021

Џафери се сретна со членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Џаферовиќ

Двајцата соговорници се согласија дека меѓусебната комуникација и соработка ќе продолжи како и досега да се развива со несмален интензитет и во иднина.