Коронавирус

Северна Македонија: Нови 333 заразени и 19 починати од коронавирусот

Северна Македонија: Нови 333 заразени и 19 починати од коронавирусот

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се реализирани 2.547 тестирањa за Ковид-19, а досега во земјата се направени вкупно 1.467.751 тестирањe

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
СЗО: Половина милион животи во Европа спасени со вакцинација против Ковид-19 за помалку од една година
26.11.2021

СЗО: Половина милион животи во Европа спасени со вакцинација против Ковид-19 за помалку од една година

„Ковид-19 предизвика катастрофален број на смртни случаи во нашиот регион, но сега можеме категорично да кажеме дека без вакцините за Ковид-19 како алатка за спречување на оваа пандемија, многу повеќе луѓе би умреле“

Шпанија: Зголемена вакцинација и мерки на претпазливост со растот на новозаразени со Ковид-19
26.11.2021

Шпанија: Зголемена вакцинација и мерки на претпазливост со растот на новозаразени со Ковид-19

Зголемената бројка на новозаразени со новиот тип на случаи на коронавирус (Ковид-19) во последните две недели во Шпанија, доведе до забрзување во вакцинацијата и дополнителни мерки на заштита

Франција: Бустер дозите против Ковид-19 задолжителни за влез на јавни места
26.11.2021

Франција: Бустер дозите против Ковид-19 задолжителни за влез на јавни места

„Во отсуство на трета доза, здравствената пропусница - дигитален доказ за вакцинација или негативен резултат на РТ-ПЦР-тест за влез на јавни и социјални места - ќе биде неважечка од 15 јануари“

Европската агенција за лекови ја одобри вакцината на „БајоНТех“/„Фајзер“ за деца од 5 до 11 години
25.11.2021

Европската агенција за лекови ја одобри вакцината на „БајоНТех“/„Фајзер“ за деца од 5 до 11 години

Ова е првпат Европската агенција за лекови да одобри вакцини против Ковид-19 за примена кај деца

Бугарија уште 4 месеци ја продолжи вонредната состојба поради пандемијата на Ковид-19
25.11.2021

Бугарија уште 4 месеци ја продолжи вонредната состојба поради пандемијата на Ковид-19

- „Нашата цел е да ставиме крај на смртните случаи на скалилата пред болниците. Ветив дека нема да има целосно затворање во земјава и го одржав ветувањето“, изјави Јанев, премиерот на технократската Влада во Бугарија.