Objavljena imena pobjednika takmičenja ”Istanbul Photo Awards 2020”

Dobitnik nagrade ”Fotografija godine“ je Yik Fei Lam

Aişe Hümeyra Bulovalı  | 30.06.2020 - Update : 01.07.2020

Istanbul

Yik Fei Lam dobitnik je nagrade ”Fotografija godine” na međunarodnom takmičenju fotografije Istanbul Photo Awards koju po šesti put organizira Anadolu Agency (AA).

Fotoreporter Yik Fei Lam dobio je prvu nagradu u kategoriji ”pojedinačna vijest” za fotografiju “Protesti u Hong Kongu“.

Međunarodni žiri online putem se sastao 24. i 25. juna kako bi izabrali najbolje u četiri kategorije – pojedinačne i serijske fotografije u oblastima vijesti i sporta.

Takmičenje koje je organizirano pod sponzorstvom Turkish Airlinesa (THY) predstavilo je kratki presjek događaja u 2019. od Hong Konga do Gaze.

Drugo mjesto u kategoriji ”Pojedinačne vijesti” dobio je fotoreporter Mahmoud El Hams za fotografiju ”Dženaza u Gazi” koju je napravio za AFP. Treće mjesto je dobio reporter Ibraheem Abu Mustafa za fotografiju iftara među ruševinama u Palestini, koju je napravio za Reuters.

- Prvo mjesto u kategoriji ”Vijesti u nizu“ osvojio Valerio Bispuri –

Prvo mjesto u kategoriji ”Vijesti u nizu“ osvojio je Valerio Bispuri za fotografije snimljene u zatvorima u Italiji.

Yik Fei LAM, koji je osvojio nagradu ”Fotografija godine“, za fotografije protesta u Hong Kongu osvojio je i drugo mjesto u kategoriji “Vijesti u nizu“. Treće mjesto osvojio je Alain Schroeder za fotografije ”Spasiti orangutane” zabilježene u prašumama.

U kategoriji ”Pojedinačni sport“, prvo mjesto osvojio je fotoreporter Jakub Porzycki za fotografije ”Gimnastičarke”.

U ovoj kategoriji drugo mjesto osvojio je fotoreporter Getty Imagesa Richard Heathcote za fotografije “Dvostruki prvak”, dok je treće mjesto osvojio Andrea Staccioli za fotografiju “Ronilac”.

U kategoriji ”Serijskih sportova“, prvo mjesto osvojio je Adam Pretty, reporter Getty Imagesa, dok je greće mjesto osvojio fotoreporter AFP-a Franck Fife.

Nagrada ”Fotografija godine” vrijedna je 8.000 dolara. Nagrade za prva mjesta u ostalim kategorijama su 5.000 dolara, za druga 3.000, a treća 1.500 dolara.