спорт

Кавалификации за Европско првенство: Северна Македонија загуби од Полска со 0:1

Првиот и единствениот гол на наптпреварот се случи во самиот почеток на второто полувреме, во 47 минута, кога Кристоф Пјонтек, по невнимание во одбраната, дојде до топка и постигна погодок кој беше решавачки на овој меч

Admir Fazlagic  | 08.06.2019 - Обновена : 09.06.2019
Кавалификации за Европско првенство: Северна Македонија загуби од Полска со 0:1 (Foto: Furkan Abdula/ AA)

СКОПЈЕ (АА) - Фудбалската репрезентација на Северна Македонија на националната арена „Тодор Проески" вечерва беше поразена од репрезентацијата на Полска со резултат 0:1, во рамките на квалификациите за Европското првенство, јавува Anadolu Agency (AA).

Репрезентативците на Полска од Скопје заминуваат со три бода.

Во вечерашниот натпревар гостинската репрезентација беше поконкретна и создаде неколку посериозни шанси а првиот и единствениот гол на наптпреварот се случи во самиот почеток на второто полувреме, во 47 минута, кога Кристоф Пјонтек, по невнимание во одбраната, дојде до топка и постигна погодок кој беше решавачки на овој меч.

Во продолжение на натпреварот Полска имаше уште неколку шанси да го зголеми водството, а македонската репрезентација во завршницата не ги искористи своите неколку шанси со кои можеше да го израмни резултатот и да освои бод. Во последните минути од од натпреварот, домашната репрезентација одига со играч помалку. Муслиу кој заработи втор жолт, односно црвен картон.

Со вечерашната победа, Полска има 9 бода на табелата, Израел има 7 откако победи на гостувањето кај Латвија, Северна Македонија е трета со 4 бода, а потоа следуваат Австрија со 3, Словенија со 2 и Латвија која се уште нема освоено ниту еден бод.

Наредниот натпревар македонската репрезентација го игра во понеделник на националната арена „Тодор Проески" против Австрија.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.