Турција

Турција: Анталија оваа година очекува поголем број туристи од ланските 3,5 милиони

Турција: Анталија оваа година очекува поголем број туристи од ланските 3,5 милиони

- Анталија, градот кој се опишува како „главен град на туризмот“, минатата година беше домаќин на 3,5 милиони туристи од 175 земји во светот

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Турција: Издаден налог за приведување на 44 припадници на ФЕТО
22.01.2021

Турција: Издаден налог за приведување на 44 припадници на ФЕТО

Од Обвинителството наведуваат дека истрагата е започната откако е утврдено дека припадниците на ФЕТО во 2011 година ги украле прашањата за државниот испит за прием на судии и обвинители

Во Турција приведени 29 лица осомничени за поврзаност со ДЕАШ
22.01.2021

Во Турција приведени 29 лица осомничени за поврзаност со ДЕАШ

„Операцијата е започната во три области во Турција со цел фаќање на осомничените, за кои се дознава дека се вмешани во убиството на странски државјанин“

Турција: 96-годишнен пациент победи во битката против Ковид-19
21.01.2021

Турција: 96-годишнен пациент победи во битката против Ковид-19

Акбаш кој заедно со својата сопруга живее во подрачјето на Соќе во Ајдин, пред извесно време беше пренесен во болница поради малаксаност и главоболки

Чавушоглу: „На Турција и ЕУ потребни им се конкретни чекори за позитивна атмосфера“
21.01.2021

Чавушоглу: „На Турција и ЕУ потребни им се конкретни чекори за позитивна атмосфера“

„Многу е важно да се создаде позитивна атмосфера, но за да може таа агенда да биде одржлива, потребни ни се конкретни чекори од обете страни“

Турска хуманитарна организација во 2020 година ископа 1.311 бунари во 22 земји во светот
21.01.2021

Турска хуманитарна организација во 2020 година ископа 1.311 бунари во 22 земји во светот

Фондацијата ИХХ истакна дека од 2000 година ископала вкупно 9.880 бунари за вода во 41 земја во светот, и дека над 3,95 милиони луѓе имаат чиста вода преку пружената помош