економија

„Обемот на трговска размена меѓу Туркије и Русија оваа година ќе надмине 65 милијарди долари“

„Обемот на трговска размена меѓу Туркије и Русија оваа година ќе надмине 65 милијарди долари“

- Андреј Буравов, рускиот генерален конзул во Истанбул, рече дека обемот на билатералната трговија бележи трикратен раст во последните пет-шест години

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Фон дер Лајен во Тирана: Претставен нов план на раст за удвојување на економиите на Западен Балкан
17.10.2023

Фон дер Лајен во Тирана: Претставен нов план на раст за удвојување на економиите на Западен Балкан

- Синоќа заврши Самитот на лидерите на Берлинскиот процес. Фокусот беше на интеграцијата на регионот во единствен пазар, на процесот на европската интеграција, регионалната соработка, поддршката за зелената и дигиталната транзиција на Западен Балкан

Истражување: Најмалку 30 милијарди долари штета предизвикана од криминал со криптовалути во 2017-2022 година
16.10.2023

Истражување: Најмалку 30 милијарди долари штета предизвикана од криминал со криптовалути во 2017-2022 година

- Истражувачите ги наведуваат техничките слабости и манипулираните криптовалути како главна причина за штетата

Руската рубља падна на најниско ниво во последните 18 месеци во однос на американскиот долар
09.10.2023

Руската рубља падна на најниско ниво во последните 18 месеци во однос на американскиот долар

Вредноста на рубљата се намали за 40 отсто од почетокот на 2023 година

Ковачевски: За 6 години финансиската поддршка од државата кон домашните компании е зголемена за 11 пати
09.10.2023

Ковачевски: За 6 години финансиската поддршка од државата кон домашните компании е зголемена за 11 пати

Премиерот истакна дека еден од главните приоритети на Владата на Северна Македонија е економското зајакнување, и додаде дека и во услови на криза, најважно е инвестициите да не застанат

Туркије следната година ќе почне да произведува струја од нуклеарната централа Акују
05.10.2023

Туркије следната година ќе почне да произведува струја од нуклеарната централа Акују

„Се надевам дека следната година ќе ја постигнеме оваа цел и ќе го пуштиме во употреба првиот реактор и оттаму ќе произведуваме електрична енергија“, истакна министерот Бајрактар