Балкан

Средба Коњуфца - Цакај: Продлабочување на соработката меѓу Косово и Албанија

Средба Коњуфца - Цакај: Продлабочување на соработката меѓу Косово и Албанија

„Границите меѓу Косово и Албанија не треба да постојат воопшто, тие треба да бидат отстранети веднаш и нашите земји треба да уживаат во неограничена слобода на движење и непречена можност за продлабочување на економската соработка“

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Донаторска конференција за Албанија во Брисел: Ветени 1,15 милијарди евра помош
18.02.2020

Донаторска конференција за Албанија во Брисел: Ветени 1,15 милијарди евра помош

На меѓународна донаторска конференција „Заедно за Албанија“ организирана од ЕУ, ветена е помош од 1.150 милијарди евра за долгорочно опоравување на Албанија по земјотресот

Шојгу во Белград: „Соработката во областа на одбраната во нагорен тренд“
17.02.2020

Шојгу во Белград: „Соработката во областа на одбраната во нагорен тренд“

Министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу, во текот на денешната официјална посета на Белград разговараше со претставниците на воениот врв на Србија за соработка на двете војски

Курти: „Членството на Косово во НАТО е приоритет“
17.02.2020

Курти: „Членството на Косово во НАТО е приоритет“

„Ќе работиме на создавање нови сојузи и унапредување на процесот на членство во НАТО и ЕУ што е можно побрзо. Членството во НАТО е приоритет, поради што вложувањето во Безбедносните сили е од суштинско значење...“

Западен Балкан - центар на загаденоста на воздухот во Европа
17.02.2020

Западен Балкан - центар на загаденоста на воздухот во Европа

„Законите на Европската Унија (ЕУ), Парискиот климатски договор, Договорот за енергетска заедница и препораките на Светската здравствена организација (СЗО) се почетните позиции за создавање позелен и поздрав Западен Балкан“

„Членството во НАТО е сигурност, безбедност и суверенитет за Северна Македонија"
17.02.2020

„Членството во НАТО е сигурност, безбедност и суверенитет за Северна Македонија"

„Законот за одбрана е закон со којшто најпосле ќе преминеме од индивидуална одбрана, каде што само ние се грижиме за нашата стабилност и безбедност, во принципот на систем на колективна одбрана“, нагласи министерката Шекеринска