Yapay zekanın zararlı yüzü dezenformasyon

Çağdaş Çetindemir / 06.06.2023

Dünya, insan icadı yapay zekayla yeni bir döneme girdi. Yapay zeka, yaydan çıkan bir ok gibi, mesafe alıyor. İstikameti ve isabeti şimdilik belirsiz, riskli ve tehlikeli. Kontrolden çıkmaya müsait.

DUYGUSUZ VE İNSANI AŞABİLİR

Başlangıç dönemi, "Faydası da var zararı da …" diye düşündürüyor. İnsansı, akıllı ve ikna edici potansiyeli nedeniyle doğal insanı ve dünya düzenini tehdit edebilir. Duygusuz ama zeki.  Yaratıcılarından biri, çok yakında doğal insandan daha zeki olabileceği görüşüne sahip, bu bakımdan pişman ve tedirgin. Kötücül stratejiyle kullanıldığında çıkabilecek sonuçlardan ürküyor.

YAPAY SONUÇLAR

Bir yapay zeka sohbet robotunun dezenformasyona alet edilmesi, işte bu olağan sonuçlardan biri. Ürkmekte haklı olabilir çünkü robotun sebep olduğu sonuçlar belirmeye başladı. Son dönemde ChatGPT kullanan ABD'li bir avukat sahte alıntı nedeniyle yaptırım gördü. ABD'de bir lise öğrencisi ChatGPT ile ilgili araştırma yaptı ve siyahi cinayet kurbanlarıyla ilgili haberlerdeki ayrımcılığı tespit etti.

Kanada ChatGPT'den rahatsız. Kişisel verileri izinsiz olarak toplama, kullanma ve ifşa etme gerekçesiyle soruşturma açtı. Avustralya'da Hepburn'ün başkanı, ChatGPT ile davalı. Sohbet robotu, başkanın rüşvet suçlamasıyla karşı karşıya olduğu iddiasını paylaştı. Liste uzayıp gidiyor.

DÜNYAYA ZARAR VERME İHTİMALİ

Doğal insanın kontrolü elinden kaçırmaya başladığı bir akış bu. "Artık geri dönüş yok" duygusunu öne çıkarıyor. Gerçek, ChatGPT'yi geliştiren OpenAI CEO'su Samuel Harris Altman'ın "En büyük korkum, teknoloji endüstrisi olarak dünyaya önemli zararlar verme ihtimalimiz." itirafında olduğu gibi sarsıcı. Kum hızla o ihtimale akıyor.

Bu durumun en büyük habercisi ise Apple'ın kurucu ortağı Steve Wozniak'ın, "Yapay zeka dezenformasyonun önüne geçmeyi daha da zorlaştırdı" tespiti. Dezenformasyon, doğal insana zarar veren dijital bir zehir ve yapay zeka sayesinde etkisini artırıyor.

DERT VE DERMAN

Fayda ve zarar gibi zehir ve şifa da yapay zeka ikilemi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nden yapay zeka mühendisliği uzmanı Dr. Merve Ayyüce Kızrak şöyle diyor,"Yapay zeka teknolojisinin, hedefleme algoritmaları, otomatik veya sentetik içerik üretme yeteneğiyle toplumu zehirleme ihtimali var. Ancak yapay zeka teknolojisi, yanlış bilgileri tespit etme ve dezenformasyonla mücadele için kullanılarak bu zehre şifa da olabilir."