"Mutluluğun Resmi" için az kaldı

Konya'da AA ekibi tarafından 10 yıl önce çekilen fotoğrafının ardından ramazan ayı başında yeniden ziyaret edilen zor durumdaki Hatice Nine'ye hayırseverler sahip çıktı.

KONYA - AYŞE ŞENSOY / ANIL KURU

Fotoğrafı 10 yıldır çeşitli yardım organizasyonlarında kullanılmasına rağmen Konya'da hala tek göz odada, felçli kocası ve engelli oğluyla yaşam mücadelesine devam eden 77 yaşındaki Hatice Fidanboy, AA ekibinin ziyaretinin ardından başlatılan yardım kampanyasıyla artık kendi evine kavuşuyor.

Hatice Nine'nin yıllar önce Hasan Dudu Aşevi'nden aldığı bir kap yemeğe gülümsediği fotoğraf, yıllardır hala aşevinin tanıtım broşüründe ve birçok yardım kuruluşunun faaliyetlerinde yer aldı. 

Yıllar sonra AA ekibinin evinde kendisini ziyaret etmesiyle tekrar hatırlanan Konyalı Hatice Nine için Karatay Kaymakamlığı bağış kampanyası başlattı. Hayırseverler, Türkiye ve dünyanın birçok yerinden gece gündüz demeden Hasan Dudu Aşevi'ni arayarak, Hatice Nine ve ailesinin başını sokacağı güzel bir evde yaşaması için adeta seferber oldu.

Duyarlı vatandaşların ve kurumların yardımlarıyla 10, 50, 100 lira derken kısa sürede toplanan miktar yaklaşık 70 bin liraya ulaştı. 

Konyalı Hatice Nine'nin ev sahibi olması için yüksek miktarda bağış yapılan kampanyaya, Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyesi Melih Sami Esen de 30 bin lira vererek destek oldu.

Fidanboy ailesini hayallerine kavuşturacak ve onların daha iyi şekilde hayatlarını sürdürebilmesi için gereken 100 bin lirayı tamamlamak için kolları sıvayan Karatay Kaymakamı Mustafa Altıntaş, ev müjdesini vermek için Fidanboy ailesini ziyaret etti.

Kaymakam Altıntaş'ı karşılayan Hatice Nine'nin, duyduğu ev müjdesi karşısındaki mutluluğu görülmeye değerdi. Altıntaş'a teşekkür eden Hatice Nine, duygu dolu anlar yaşadı.  Mutluluk gözyaşlarıyla Altıntaş'a sarılan Fidanboy, kendisine "Bir isteğin var mı?" diye soran Kaymakamın kulağına yavaşça, "Yeni bir etek bir de bluz istiyorum" dedi.

Hatice Nine'ye, yeni kıyafetler alacağı sözünü veren Kaymakam Altıntaş, ziyaret sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fidanboy ailesine yıllardır ellerinden geldiğince yardımda bulunduklarını söyledi.

Yaşları ilerleyen Fidanboy çiftinin yaşamlarının daha da zorlaştığını ifade eden Altıntaş, Fidanboy ailesinin yaşam standardını artırmak için bölgedeki vatandaşlar, aşevi ve vakıfları işbirliğince ortak bir çalışma başlattıklarını dile getirdi.

"Bağış kampanyamıza, hayırsever vatandaşlarımız yoğun destek verdi" diyen Altıntaş, "Yardımlar hala devam ediyor. Vakfımızın imkanları ölçüsünde biz de destek vereceğiz ve Fidanboy ailesine en iyi şekilde bir ev temin edeceğiz. Önümüzdeki bayramda inşallah onları yeni evlerinde ziyaret edeceğiz. Hayırsever vatandaşlarımız ve kaymakamlığımızca şu ana kadar 70 bin lira toplandı. İnşallah en kısa zamanda bu miktarı 100 bin liraya tamamlayacağız ve yeni evlerine kavuşacaklar" şeklinde konuştu.

Hasan Dudu Aşevi yöneticisi Mevlüt Öncel ise "AA ekibinin, 10 yıl önce çekilen fotoğraftaki Hatice Nine 'Acaba yaşıyor mu?' diye kontrole gelmesiyle, Hatice Nine'ye yardım kampanyası da başlatıldı. Kurum olarak AA bunu herkese duyurdu ve Türk insanının duyarlılığını görmüş olduk. Bizi son derece mutlu ettiler. Toplanan paralarla Fidanboy ailesi en kısa zamanda yeni evine kavuşacak."

Mutluluğun Fotoğrafı

AA ekiplerince 2004 yılında yurt genelinde çekilen "Ramazan ayı yardımları" konulu fotoğraflar içinde, Konya Bölge Müdürlüğü Başmuhabiri Murat Aslan'ın, sonradan "Mutluluğun Fotoğrafı" olarak anılacak bir fotoğrafı ön plana çıktı.

Sıcak yemeğin sefer tasından yükselen buharına bakan Hatice Fidanboy'ın bu fotoğrafı sosyal yardım ve bağış haberleri ile çok sayıda yardım faaliyetlerinde kullanılmıştı. Söz konusu fotoğraf, Murat Aslan'a 2005 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Vakıflar Genel Müdürlüğünce düzenlenen fotoğraf yarışmalarında 2 ödül kazandırmıştı.