Euro
10.38
Dolar
8.56
BIST 100
1,442.56
Altın
1,854.73
Yaşam

İdlib'de gönüllü berberler çadırlarda yaşayan çocuklara bayram tıraşı yaptı

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ilindeki 2 gönüllü berber, Beşşar Esed rejiminin saldırılarından kaçarak derme çatma çadırlara yerleşen çocukları tıraş ederek bayrama hazırlıyor.

Ahmet Karaahmet,Mehmet Burak Karacaoğlu   | 12.05.2021
İdlib'de gönüllü berberler çadırlarda yaşayan çocuklara bayram tıraşı yaptı

İdlib

Gönüllü berberlerden Alae el Safi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların yüzünü güldürmek ve bayramı mutlu karşılamaları için kampta yaşayan çocukları tıraş ettiklerini söyledi.

Maddi imkansızlık içindeki ailelerin, çocuklarını tıraş ettirmeye ayıracak paraları olmadığını belirten Safi, "Bayram bitene kadar kamplarda yaşayan çocukları tıraş etmeye devam edeceğiz." dedi.

Esed rejiminin saldırıları nedeniyle Maaratünnuman ilçesinden ailesiyle birlikte göç etmek zorunda kalarak çadıra sığınan, 10 yaşındaki Ahmed El Muhammed, "Bayramı saçlarımız tıraş edilmiş şekilde karşıladığımız için mutluyuz." dedi.

Birkaç aydır tıraş olamadığını vurgulayan Muhammed, gönüllü berberler sayesinde kendini biraz daha iyi hissettiğini belirtti.

İdlib'deki durum

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu.

Ancak rejim ve İran destekli teröristler, Rusya'nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı.

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019'da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi.

Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart'ta Moskova'da yeni bir mutabakat sağlandı.

Rejim güçlerinin zaman zaman ihlal ettiği ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın