Türkiye

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Macron'un 24 Nisan kararının bizim için geçerliliği yok

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Macron'un 24 Nisan kararına ilişkin, "Bizim için geçerliliği yoktur. Bu konuda gerekli tedbirleri alacağız." dedi.

Tuğrul Çam, Tevfik Durul, Abdullah Aşıran   | 11.04.2019
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Macron'un 24 Nisan kararının bizim için geçerliliği yok

Amsterdam, Ankara

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 24 Nisan'ı sözde Ermeni soykırımını anma günü ilan eden kararnameyi onaylamasıyla ilgili "Bu kararın bizim için hiçbir geçerliliği yoktur. Bu konuda biz de gerekli tedbirleri zaten alacağız. Bununla ilgili Ankara'da bazı girişimleri başlattık." dedi. 

Çavuşoğlu, Türkiye-Hollanda (Wittenburg) 7. Konferansı'nın ardından Amsterdam'da Hollandalı mevkidaşı Stef Blok ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 24 Nisan'ı sözde Ermeni soykırımını anma günü ilan eden kararnameyi onaylaması hakkındaki değerlendirmesi sorulan Çavuşoğlu, Fransa Anayasa Mahkemesinin daha önce iki defa bu konuda verdiği kararın, siyasetçilerin böyle kararlar almaması gerektiği yönünde olduğunu hatırlattı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin de bu konuda net kararları bulunduğunu dile getiren Çavuşoğlu, "Buna rağmen niye Macron böyle kararlar alıyor? Popülizm. Başka bir şey değil." diye konuştu. 

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Böyle siyasi kararlar almak, tarihi çarpıtmak, siyasetçilere yakışmıyor. Siyasetçilerin bu konularda karar alması doğru değil. Hele hele Fransa'nın bu konuda karar alması tam trajikomik. Fransa'nın kendi tarihine bakması lazım. Daha Ruanda soykırımının üzerinden 25 yıl geçmedi. Cezayir ve diğer yerlerde, Afrika'da Fransa'nın ne yaptığını ne onlar unuttu ne biz unuttuk. Bunları yapan ülkenin başka bir ülkeyle ilgili karar alması kabul edilebilir değildir. Maalesef Avrupa'nın içine düştüğü aşırı akımlardan liberaller dahi nasibini alıyor. Bu kararın bizim için hiçbir geçerliliği yoktur. Bu konuda biz de gerekli tedbirleri zaten alacağız. Bununla ilgili Ankara'da bazı girişimleri başlattık."

AB ile ilişkiler

Çavuşoğlu, Blok ile Türkiye ve AB ilişkilerini de ele aldıklarını belirterek, "Türkiye kendi ödevini yapmalı ancak Türkiye, herhangi bir siyasi engele ve çifte standarda karşı." şeklinde konuştu.

Öte yandan Avrupa Parlamentosundaki (AP) kutuplaşma ve aşırı sağın yükselişinin sadece Türkiye için değil diğer aday ülkeleri de endişelendirdiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, "Yine de birlikte çalışabileceğimiz birçok alan var. Göç bunlardan biri." dedi.

Çavuşoğlu, göçle mücadele konusunda Hollanda yönetiminin çabalarını takdir ettiklerini söyledi. Türkiye'nin göç konusunda AB'den beklentilerinin devam ettiğini kaydeden Çavuşoğlu, bu konuda iş birliğine devam etmek gerektiğinin altını çizdi.

Bakan Çavuşoğlu, "Vize serbestisi ve gümrük birliğinin güncellenmesi de karşılıklı fayda sağlayacak bir konu." ifadesini kullandı.

"Hukukun üstünlüğü yalnızca Türkiye için değil AB ülkeleri için de önemli"

"Hukukun üstünlüğü yalnızca Türkiye için değil AB ülkeleri için de önemli." şeklinde konuşan Çavuşoğlu, Türkiye'nin seçimlerden sonra yargı reformu başta olmak üzere reformlara odaklandığını söyledi. Çavuşoğlu, AB ve Avrupa Konseyi ile de bu kapsamda temaslarda bulunduklarını kaydetti.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bir dönüşüm ve reform süreci geçirdiğini belirterek, "Ancak Türkiye, 2013'te yaşananlar, darbe girişimi, terörün yanı sıra komşu ülkelerdeki durumlardan çok çekti. Bu nedenle Türkiye'ye istikrar getirmek için bazı önlemler almak durumunda kaldık. Şu anda Türkiye'de ekonomik ve demokratik reformlarla istikrarı sağlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Ticari ilişkiler

Çavuşoğlu, Hollanda ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin 8 milyar dolara yükseldiğine işaret ederek, "Türkiye'deki Hollandalı yatırım 2002 ve 2019 arasında yaklaşık 25 milyar dolara ulaştı." dedi.

İkili ilişkilerde sorunların yaşandığı 2 yılda dahi Hollanda'nın Türkiye'deki yatırımlarının yükseldiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, Hollanda'nın Türkiye'de en çok yatırım yapan ülke olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, Hollanda'daki Türk yatırımının da yaklaşık 13 milyar dolara yükseldiğinin altını çizdi. Çavuşoğlu, "Hem ülkelerimizde karşılıklı yatırımları artırmak hem de ticaret hacmimizi geliştirmek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

"Avrupa'da radikalleşen bir tek Türk bile yoktur"

Çavuşoğlu, Hollanda'da yaşayan Türk toplumunun 11 Mart 2017'den sonra ayrımcılığa uğradığını düşünmesiyle ilgili konuyu gerekli mercilerle görüştüklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu konuyu Hollanda hükümetinin ciddiyetle ele aldığını görüyoruz. O şikayetlerin azalmaya başladığını da görüyoruz ancak şunu söylemem gerekir ki burada yaşayan, çoğu Hollanda vatandaşlığı bulunan Türk toplumu, iki ülkeyi benimsemiş bir toplumdur ve buraya entegrasyonu konusunda da hiçbir problem görmüyoruz. Özellikle Türklerin yaşadıkları ülkelere entegrasyonunu teşvik ediyoruz."

Çavuşoğlu, farklı ülkelerde yaşayan Türk toplumlarıyla İslam'ın doğru öğretilmesi konusunda birlikte çalıştıklarını dile getirerek, "O nedenledir ki sadece Hollanda'da değil, Avrupa'da radikalleşen bir tek Türk bile yoktur." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Hollanda Parlamentosunda Türk kökenli milletvekillerinin olmasının burada yaşayan Türklerin entegrasyonunun bir göstergesi olduğuna dikkati çekti.

Hollanda'da eğitim veren Türkçe okulları

Çavuşoğlu, Hollanda'da Türkçe eğitim veren hafta sonu okullarıyla ilgili soruya ilişkin, "Burada yaşayan Türklerin çocukları kamu okullarında Türkçe öğrenemiyor. Hollanda okullarında 5 gün Hollanda müfredatına göre eğitim alıyorlar ve bu entegrasyon için iyi bir şey." dedi. Buradaki Türklerin daha iyi bir Türkçe eğitimine ihtiyaçları olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, bu nedenle bu okulları tercih ettiklerini söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu, söz konusu okulların Hollandalı yetkililerce takip edildiğini ve Hollanda yasalarına uygun bir şekilde eğitim verdiklerini anlatarak, "Ana dili öğrenmek entegrasyona karşı bir şey değil. Aksine bunu cesaretlendirmemiz lazım." dedi. 

Terörle mücadele

Çavuşoğlu, Hollanda'dan terörle mücadele konusunda beklentileri olduğunu belirterek, "Uyuşturucu kaçakçılığı yapan PKK/YPG, FETÖ gibi terör örgütlerinin Hollanda'yı merkez olarak kullanmalarına izin vermemeliyiz. " ifadesini kullandı. 

"Terörle mücadele, sadece Türkiye ve Hollanda'nın değil, bölgemizin ve AB'nin ortak sorunu." diyen Çavuşoğlu, bu nedenle birlikte çalışmaya devam etmek gerektiğinin altını çizdi. 

Bakan Çavuşoğlu, Hollanda'da faaliyet gösteren bazı PKK ve FETÖ destekçileri olduğunu belirterek, Hollanda'dan bazı teröristlerin mal varlıklarını dondurmalarını talep ettiklerini söyledi. Bazılarının Hollandalı yetkililerce mal varlıklarının çoktan dondurulduğuna işaret eden Çavuşoğlu, bundan memnuniyet duyduklarını belirtti.

"DEAŞ'ın bile sembollerini Hollanda'da gösterebildiklerini duymak ilginç"

Çavuşoğlu, öte yandan Hollanda'nın terör örgütlerinin sembollerini yasaklayan bir yasaya sahip olmadığına dikkati çekerek, "DEAŞ'ın bile sembollerini Hollanda'da gösterebildiklerini duymak ilginç. Herhangi bir ülkenin içişlerine karışmak istemem ama bence bu terör örgütlerine ve sembollerine karşı daha uyanık olmalıyız." ifadelerini kullandı. 

Bakan Çavuşoğlu, "PKK aslında Hollanda'yı Irak'ın kuzeyinden yaptıkları uyuşturucu kaçakçılığı için merkez olarak kullanmaya çalışıyor. Bu akışı durdurmak için de birlikte çalışmamız gerekiyor." dedi.

Türkiye'de terör örgütü PKK ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Hollanda vatandaşlarıyla ilgili bir soru üzerine Çavuşoğlu, bunun siyasi bir mesele olmadığını tamamıyla yargının konusu olduğunu söyledi.

Blok: 'Türkiye ile ilişkilerin yönü konusunda olumlu düşünüyorum'

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, Bakan Çavuşoğlu'nu Amsterdam'da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, iki ülkenin kültür ve ticaret gibi alanları kapsayan iyi ilişkilerinin 400 yılı aşkın bir süredir devam ettiğini söyledi.

Blok, Türkiye'nin zorlu bir bölgedeki NATO müttefiki olduğuna işaret ederek jeopolitik dinamiklerin Türkiye'nin bu anlamdaki önemini açıkça ortaya koyduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin yaklaşık 4 milyon düzensiz göçmene ev sahipliği yaptığını hatırlatan Blok, mevkidaşı Çavuşoğlu ile konferans kapsamında güvenlik ve ticaret gibi ortak ilgi duyulan alanları masaya yatırdıkları bilgisini paylaştı.

Blok, Hollanda-Türkiye ilişkilerinin birçok sütun üstüne inşa edildiğini belirterek "Bu sütunlardan biri, ortak tarihimiz. Bir diğeri, terörle ortak mücadelemiz. Bizim sütunlarımız, NATO müttefiki ülke vatandaşlarının güvenliklerinin sağlanmasıyla insan hakları, hukukun üstünlüğü ve kültürel etkileşim gibi önemli alanlardaki diyaloğumuz." şeklinde konuştu.

İnsan hakları başlığında Türkiye'de hukukun üstünlüğü ilkesi anlamında endişelerin olduğunu savunan Blok, demokrasinin herkes için ve her zaman vatandaşların korunmasına yönelik normları belirlemesi gerektiğini dile getirdi.

Blok, hükümetler olarak bu ilkeleri garanti altına almayı taahhüt ettiklerine dikkati çekerek bu güçlü sütunların halklar arasındaki ilişkilerin daha uzun vadeli olması için sunduğu katkının altını çizdi.

Hollanda ve Türkiye vatandaşlarının karşılıklı ziyaretlerinin iki ülke arasında köprü vazifesi gördüğünü belirten Blok, "Bu anlamda Türkiye'de gözaltına alınan (Hollanda vatandaşları) anne ve kızını da gündeme getirdim." dedi.

Blok, Hollanda'da yaşayan Türk toplumunun 11 Mart 2017'den bu yana ülkede ayrımcılığa uğradığını düşünmesiyle ilgili bir soruya, şu yanıtı verdi:

"Türkiye ile olan mevcut ilişkiler konusunda olumlu düşünüyorum. Türkiye ile Hollanda iş dünyası temsilcileriyle dün mükemmel toplantılar gerçekleştirdik. Türkiye'deki en büyük doğrudan yabancı yatırımcılardan biriyiz. Çok güçlü insandan insana ilişkilerimiz var. Elbette endişelerimiz ve bazı fikir ayrılıklarımız var. Teröre karşı ortak mücadele ediyoruz. Düzensiz göç baskısıyla yüzleşiyoruz. Ayrımcılık Hollanda'da kesinlikle kabul edilemez. Ayrımcılığa uğradığını düşünen kim varsa polise gitmeli. Çünkü biz bu ülkede ayrımcılık istemiyoruz."

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.