Euro
6.05
Dolar
5.33
BIST 100
102,494.00
Altın
1,331.41
Türkiye

Cumhurbaşkanlığı ve Emniyetten kan bağışına destek

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kan bağışı kampanyası düzenlendi.

  | 22.01.2019
Cumhurbaşkanlığı ve Emniyetten kan bağışına destek Fotoğraf: AA/Özge Elif Kızıl

ANKARA 

Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Daire Başkanlığı Takviye Hazır Kuvvetler Şube Müdürlüğünün Gölbaşı'ndaki yerleşkesinde düzenlenen kan bağışı etkinliğine, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, genel müdür yardımcıları ile daire başkanları da katıldı. 

Törenin açılışında konuşan Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya, Türk polisinin, kurulduğu ilk günden itibaren gerektiğinde canını verdiğine tarihin şahit olduğunu belirterek, "Bu ülke, bu millet için kanımızı vermeye hazır olduğumuzu göstermek için burada toplanmış bulunuyoruz." dedi.

Bir insanın yaşatılmasının bir alemin yaşatılmasına eş değer kabul edildiğini ifade eden Uzunkaya, Türk Kızılayının sosyal medyadan yaptığı kan bağışı çağrısının ardından Emniyet teşkilatının da kampanyaya üst düzeyde destek verdiğini söyledi. 

Toplumda kan ihtiyacının anlık bir ihtiyaç gibi değerlendirildiğini, eskiden "Acele kan aranıyor" şeklinde anonslar yapıldığını hatırlatan Uzunkaya, "Elbette kan acil aranıyor ama arandığı zaman hazır edilmesi değil, öncesinde hazır edilip talep edildiğinde sunulması daha önemli." diye konuştu. 

"Bir kişiden alınan kan, üç kişiye hayat veriyor"

Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can ise polis teşkilatının büyük gayretiyle ülke güvenliğini sağladığını belirterek, "Sizler canınızı ortaya koyduğunuz bu ülke için 'Bu yetmez' dediniz, 'Kanımızı da vermeye hazırız' dediniz." diye konuştu.

Türk Kızılayının, Türkiye'nin dört bir tarafında, 100'ün üzerinde sabit, 150'nin üzerinde seyyar noktada kan bağışlarını topladığını vurgulayan Can, kanın yapılamayan tek ilaç olduğunu ve bir kişiden alınan kanın üç kişiye hayat verdiğini söyledi.  

Türk Kızılayının, ülkenin kan ihtiyacının yüzde 92'sini karşıladığını anlatan Can, kan dışında kök hücre bağışlarının da alındığını anımsattı. Kök hücre bağışlayacak kişilerin aileleri ile istişare etmelerini isteyen Can, şimdiye kadar yaklaşık 500 bin kişinin gönüllü kök hücre bağışçısı olduğunu, bunlardan 3 bininin ihtiyaç sahipleriyle eşleştiğini, bin kişiye naklin gerçekleştirildiğini belirtti.

Konuşmaların ardından Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya ve beraberindekiler kan veren polisleri ziyaret etti. Uzunkaya ve iki daire başkanı da kan vererek kampanyaya destek oldu. 

"Hayat kurtarmak senin kanında var" sloganıyla başlatılan kan bağışının yarın da süreceği öğrenildi.  

Cumhurbaşkanlığından kan bağışı kampanyasına destek

Cumhurbaşkanlığı çalışanları, Türk Kızılayının kan bağışı kampanyasına destek verdi. 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Türk Kızılayı tarafından gerçekleştirilen kan bağışı etkinliğine katılan çalışanlar, kan ve kök hücre bağışında bulundu. 

Kızılay Batı Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Huriye Aksoy, burada yaptığı açıklamada, her üç ayda bir Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gelerek kan ve kök hücre bağışlarını aldıklarını söyledi. 

Kan bağışına ihtiyacı olan ve ilik nakli bekleyen birçok hasta bulunduğuna dikkati çeken Aksoy, "Bu hastalara umut olsun diye burada da çok yoğun ilgiyle bağışlarımızı kabul ediyoruz." dedi. 

Kan bağışı, yoğun istek üzerine yarın da sürecek

Aksoy, yoğun istek üzerine Külliye'deki kampanyayı bir gün daha uzattıklarını ve bağışlara yarın da devam edeceklerini bildirerek, vatandaşlara şu çağrıda bulundu:

"Tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum. Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır. Depolarımızın sürekli dolması halinde hastalarımıza her zaman ilaç olmaya devam edeceğiz. Bu yüzden önemli. Bağışlarının devamlı olmasını istiyorum. Bir kampanya düzenlendi diye hızlı bir bağış yapmasınlar, her üç ayda bir etkinlik olarak düşünsünler. Nasıl bir pikniğe, pazar etkinliğine, sinemaya, tiyatroya gidiyoruz, bir de kan bağışı etkinliğimiz olsun."

Kök hücre bağışı nasıl gerçekleşiyor?

Aksoy, kan bağışçıları için yaş aralığının 18-65, kök hücrede ise 18-50 yaş olduğunu, kök hücrede bağışçıların düzenli ilaç kullanmaması ve kronik bir rahatsızlığının bulunmaması gerektiğini vurguladı. 

Kök hücre bağışına ilişkin süreci anlatan Aksoy, form doldurulmasının ardından kök hücre bağışçılarından üç tüp, kan bağışçılarından bir tüp kan almanın yeterli olduğunu belirtti. 

Alınan kanların kök hücre bankasına gönderildiğini anlatan Aksoy, şöyle konuştu: 

"Orada hastaların kanlarıyla birebir taranıyorlar. Eşleşme sağlandığı zaman bağışçılarımıza geri dönüş yapıyoruz. Vermiş oldukları güncel adres bilgileri, telefon bilgileri sayesinde. Kemik iliğindeki kök hücre sayısını, kök hücrenin kana daha hızlı karışmasını sağlayan bir aşımız var. O aşıyı yaptıktan sonra kök hücre sayılarımız tutarsa o zaman normal bir kan bağışı gibi, bir aferez bağış gibi sadece kök hücresini alacağımız bir makineye bağlıyoruz, oradan aferez şeklinde bağışını kabul ediyoruz."

Aksoy, bu yöntemin hastanın ihtiyacına göre değiştiğini, doktorların kemik iliğinden alınmasını öngörmesi halinde de hastane koşullarında kalça kemiğinden laparoskopik yöntemle kök hücre alınabildiğini söyledi. Bunun da çok sıkıntılı bir yöntem olmadığına işaret eden Aksoy, "Kök hücrede, eğer kan bağışı şeklinde alıyorsak, kişi 4 saatlik kan bağışını yaptıktan sonra kendini iyi hissederek ayrılabilir. Sadece ilk bir haftalık dönemde belki nezle, grip gibi bulgular geçirebilir ama kişinin hayatını kurtarmak nezle gripten daha önemli, o yüzden çok sıkıntılı değildir, kişiyi tehlikeye sokacak herhangi bir durumda yoktur." ifadelerini kullandı. 

Aksoy, kemik iliğinden alınması halinde ise bağışçının bir gün hastanede önlem amaçlı müşahede altında tutulabileceğini belirtti. 

Kampanyanın "Öykü bebek" ve başka hastalara çok büyük umut olacağını dile getiren Aksoy, "Ne kadar çok kök hücre bağışı olursa eşleşme oranımız, uyum sağlama oranımız o kadar yükselir." dedi. 

Muhabir: Sertaç Bulur

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.