Euro
6.03
Dolar
5.32
BIST 100
103,185.70
Altın
1,330.13
Türkiye

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki: Eskiyen yapılarımızı yenilemek durumundayız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, "Türkiye'de kentsel dönüşümün acilen birçok yerde yapılması lazım. Deprem ülkesiyiz, bir taraftan depremlere hazırlıklı olmalı bir taraftan da eskiyen yapılarımızı yenilemek durumundayız." dedi.

  | 16.05.2017
Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki: Eskiyen yapılarımızı yenilemek durumundayız Fotoğraf: AA / Arçin Top

ANKARA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Türkiye'de kentsel dönüşümün acilen birçok yerde yapılması lazım. Deprem ülkesiyiz, bir taraftan depremlere hazırlıklı olmalı bir taraftan da eskiyen yapılarımızı yenilemek durumundayız." dedi.

Özhaseki, Altındağ Belediyesi tarafından yapılan "Aydınlıkevler Semt Çarşısı"nın açılış törenindeki konuşmasında, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve ekibini başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Geçmişte taştan kapalı çarşılar inşa edildiğini, buraların ticaretin merkezi ve birer okul olduğunu anımsatan Özhaseki, çocukluğunda okuldan sonra esnaflık yapan babasının dükkanında çalıştığını, orada "dürüstlüğü, müşteri kandırmamayı, gelen her insanı kardeş gibi görmeyi" öğrendiklerini belirtti.

Özhaseki, "Zaman değiştikçe alışveriş merkezleri açıldı, küçük esnaflarımız biraz geride kaldılar ve işleri kötüye gitmeye başladı ama mahallelerde oluşturulan semtlerdeki bu tip pazar yerleri, alışveriş yerleriyle inşallah ticaret yeniden canlanacaktır. Mahalleli burayı sahiplenecektir." diye konuştu.

Çarşı ve mahalle kültürünün oluşmasında semt çarşılarının önemine vurgu yapan Özhaseki, bunun örneklerini yurt dışında da gördüğünü aktardı.

Örnek Mahallesi kentsel dönüşüme hazırlanıyor

Türkiye'deki kentsel dönüşüm çalışmalarına da değinen Özhaseki, "Türkiye'de kentsel dönüşümün acilen birçok yerde yapılması lazım. Deprem ülkesiyiz, bir taraftan depremlere hazırlıklı olmalı bir taraftan da eskiyen yapılarımızı yenilemek durumundayız." ifadesini kullandı.

Bu konuda Altındağ Belediyesi'nin Türkiye'deki birçok belediyeye örnek olacak şekilde hızlı ve doğru dönüşümler yaptığına işaret eden Özhaseki, "Seyfi Demirsoy Mahallesinde itirazlar vardı. O itirazlar geride kaldı. Planlamasını bitirmek üzereyiz, inşallah o mahalle dönüşecek. Caddenin öbür tarafındaki Örnek Mahallesi de şu anda hazırlanıyor, Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Bakanlar Kurulu'ndan sonra da yeniden bir planlamayla, vatandaşlarımızın hepsinin memnun olacağı bir vaziyette yenilenmiş olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Zamanın değişmesiyle sokak ve mahalle kültürünün değiştiğine işaret eden Özhaseki, sosyal donatı alanlarındaki beklentilerin arttığını, bunların karşılanması içinde evlerin yenilenmesi gerektiğini anlattı.

Bu konuda kendisinin ve Altındağ Belediyesinin üzerlerine düşen görevleri yerine getirdiğini aktaran Özhaseki, vatandaşlara, şöyle seslendi:

"Sizler de vatandaşlarımız, kardeşlerimiz olarak Belediye Başkanımıza yardımcı olursanız, anlaşmalara bir an önce gelip, uyumlu şekilde imzalar atarsanız, bir an önce işler hızlanmış olur. Karşılıklı olarak, hepimizin bir araya geldiği, anlaştığımız bir ortamda yapılan bu tür kentsel dönüşümler 'en doğru dönüşümlerdir' diye düşünüyorum."

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki de belediye olarak yaptıkları yatırımlara ilişkin bilgi verdi. 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın