Dolar
13.43
Euro
15.24
Altın
1,839.07
ETH/USDT
3,147.30
BTC/USDT
42,108.00
BIST 100
2,041.93
Gündem

'Bütün dünyanın Suriye halkının yanında olmasını istiyoruz'

ÖSO Sultan Murad Tümeni Komutanı İsa, "Bütün dünyanın Suriye halkının yanında olmasını istiyoruz. Bu insanların bir an önce bu savaştan kurtulması lazım." dedi.

09.09.2016
'Bütün dünyanın Suriye halkının yanında olmasını istiyoruz'

GAZİANTEP/HALEP - MEHMET AKİF PARLAK

Fırat Kalkanı Harekatı’nda Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) desteğiyle ilerleyen Özgür Suriye Ordusu'na bağlı Sultan Murad Tümeni'nin komutanı Fehim İsa, harekatın başarılı ve kararlı olarak devam ettiğini, halkı kimsenin hakimiyeti altında bırakmayacaklarını belirterek, "Bütün dünyanın Suriye halkının yanında olmasını istiyoruz. Bu insanların bir an önce bu savaştan kurtulması lazım." dedi.

TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetleri'nce, Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör tehditlerine karşı yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı devam ediyor.

ÖSO askerleri bir yandan cephede savaşırken diğer yandan kurtardıkları köylerde arama yapıyor ve güvenliğini sağlıyor.

Havahöyük ve Taşlıhöyük bölgesinde DAEŞ'e karşı halihazırda savaşan ÖSO'ya bağlı Sultan Murad Tümeni'nin komutanı Fehim İsa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, harekatın başladığı 24 Ağustos'tan beri cephede olduklarını ve bölgenin terör örgütünden temizlenmesi için büyük gayret gösterdiklerini söyledi.

Fırat Kalkanı Harekatı başlamadan önce Halep'in kuzeyinde rejim güçleri ve DAEŞ'e karşı savaştıklarını anlatan İsa, harekatla birlikte ilk olarak Cerablus'a bağlı Keklice köyünü aldıklarını, aynı gece Cerablus'a giren ilk birlikler arasında yer aldıklarını ifade etti.

"Bu halkı ikinci kez kimsenin hakimiyeti altında bırakmayacağız"

Türkiye'nin büyük desteği ile Azez-Cerablus hattını teröristlerden temizlediklerini ve buradaki köylere özgürlüğü getirdiklerini dile getiren İsa, şunları söyledi:

"Burası bilindiği gibi DAEŞ'in hakimiyeti altındaydı. Burada insanların ızdırap çektiğini bütün dünya alem biliyor. Hamdolsun buraları özgürleştirdik, buradaki halka özgürlük getirdik ve elimizdeki bütün imkanları seferber ediyoruz. Tabii buralarda daha önce kaybettiğimiz topraklar oldu. İki yıl öncesine kadar Suriye'nin yüzde 60'ı elimizdeydi ama bazı örgütlerin arkasında büyük ülkeler olduğundan dolayı çok kayıplar verdik. Allah'ın izniyle kararlıyız bu halkı ikinci kez kimsenin hakimiyeti altında bırakmayacağız. Türk devletinden, askerinden ve halkından Allah razı olsun. Onların bize vermiş olduğu bu güvence karşılığında çok sabit adımlarla ilerliyoruz. Allah'ın izniyle bundan sonra daha çok güvencemiz artacak."

"Bu insanların bir an önce bu savaştan kurtulması lazım"

İsa, Cerablus'un güvenliği konusunda çok hassas olduklarını vurgulayarak, "Güvenliği asla elden bırakmıyoruz çünkü terörist DAEŞ her an bombalı araçlarla saldırabilir. Onun için giriş ve çıkışlarda kontrol noktaları 24 saat çalışıyor." dedi.

Cerablus'ta artık insanların özgürce hareket ettiğini ve hayatın normale döndüğünü aktaran İsa, şu değerlendirmede bulundu:

"Türkiye elinden gelen bütün desteği veriyor. Allah'ın izniyle bizde onların desteği ile bu halka hizmet etmekten hiçbir an geride kalmayacağız. Günler boyunca burada Karkamış sınırında Cerablus bölgesinden halk geliyor. Biz de onların güvenliğini alıyoruz. Zaten şu anda Türkiye'den Suriye'ye bir akım var. Tabii biz 5 yıldır savaşın içindeyiz. Bütün dünyanın Suriye halkının yanında olmasını istiyoruz. Bu insanların bir an önce bu savaştan kurtulması lazım."

Fehim İsa, Türkiye'den Cerablus'a insani yardım gönderenlere ve yardımları ulaştıran yetkililere teşekkür etti.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın