Videonun Gazze'deki Endonezya Hastanesi'nde silah taşıyan Hamas üyelerini gösterdiği iddiası

Irmak Küçükaksu / 10.11.2023

İsrail Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında bölgedeki sivil yerleşim alanları, okulları, hastaneleri hedef almaya devam ediyor. 

ARKA PLAN VE İDDİALAR

İsrail'in resmi X hesabı: "Hamas teröristlerinin Gazze'deki Endonezya Hastanesi'ndeki görüntüleri. Hamas hastaları tehlikeye atıyor. Hamas yaşlıları tehlikeye atıyor. Hamas çocukları tehlikeye atıyor. Hamas masum sivilleri tehlikeye atıyor. Bunu hatırla." açıklamasıyla bir video alıntıladı. Videonun başında havaya kaldırıldığı gözüken bir cismin, Hamas üyesine ait ateşli silah olduğu öne sürüldü.  

Videonun alıntılandığı sosyal medya hesabı ise görüntüleri: "Hamas dün gece Endonezya hastanesinde. Hastalar arasında, sığınma arayanlar arasında. Hamas umursamıyor." açıklamasıyla paylaştı.

Daha önce de öne sürdüğü asılsız iddialarla gündeme gelen @TheMossadIL isimli X sayfası da Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun, canlı yayında Endonezya Hastanesi'nde bulunan Hamas üyelerini kazara açığa çıkardığını ve ardından videonun sessizce silindiğini iddia etti.

BULGULAR 

İsrail Gazze'nin kuzeyindeki Cibaliye bölgesinde bulunan Endonezya Hastanesi çevresine saldırı düzenledi. 

Saldırı sırasında hastanede yaşanan kaos kameralara yansıdı. 

Saldırıda yaralananların koridorlarda tedavi edilmeye çalışıldığı görüntülendi.

Al Jazeera televizyonu, bu saldırının ardından hastanede yaşanan kaos görüntülerini izleyicilerle paylaştı. Al Jazeera tarafından yayınlanan ve iddiaya konu olan görüntülerin silindiği iddia edilse de, Al Jazeera'nın Youtube hesabına bakıldığında videonun halen yayında olduğu görülüyor. "Gazze'deki Endonezya Hastanesi'nde yaralanmalar olduğu bildirildi" başlığıyla 9 Kasım'da yüklenen videonun açıklamasında, Filistin İçişleri Bakanlığı'nın Endonezya Hastanesi'nin çevresinin İsrail savaş uçakları tarafından saldırıya uğradığı ve hastanenin bahçesine sığınan binlerce kişinin arasında yaralananlar olduğuna ilişkin açıklama yaptığından bahsediliyor. 

Yayından kaldırılmadığı belirlenen canlı yayın kaydının 18. saniyesinde de "ateşli silah" olduğu iddia edilen cisim fark ediliyor. Ancak videodan alınan ekran görüntülerindeki ışıklı alanlar karartıldığında cismin bir silah olmadığı açıkça görülüyor. Videoda "silah" olduğu iddia edilen cisim incelendiğinde, bir insan kolundan daha ince ve dirsek ile bilek arasındaki mesafeden daha kısa olduğu göze çarpıyor. Bu da nesnenin iddia edildiği gibi bir ateşli silah olmadığını ortaya koyuyor.

İddianın asılsız olduğunu fark eden bazı sosyal medya kullanıcılarının da, paylaşılan bu dezenformatif içeriğe tepki gösterdiği görülüyor. 

Görüntüyü dikkatlice inceleyen bir kullanıcının :"İsrail Hükümeti ve diplomatlar, Endonezya Hastanesi'nde silahlı Hamas üyelerini gösterdiğini iddia eden düşük çözünürlüklü bir görüntüyü yayıyor. Orijinal görüntülerde nesnenin sadece bir sopa olduğu açıkça görülüyor! İsrail hastaneleri bombalamayı meşrulaştırmak için yalan söylemeye devam edecek, izin vermeyin!" dediği fark ediliyor. 

BULGU SETİ
  • Hamas üyelerinin silahı olduğu öne sürülen nesnenin silah olmadığı anlaşılıyor.
  • Görüntüler Endonezya Hastanesi'nde bulunan Hamas üyelerini değil, İsrail saldırısı sonrası hastaneye sığınan Filistinlileri gösteriyor.

DOĞRU MU? YANLIŞ MI?
Videonun Gazze'deki Endonezya Hastanesi'nde silah taşıyan Hamas üyelerini gösterdiği iddiası doğru değil.