Videonun Atatürk heykeline saldıran mültecileri gösterdiği iddiası

Irmak Küçükaksu / 07.06.2023

Güncel olmayan videolar zaman zaman bağlamından koparılarak yeniden dolaşıma sokuluyor.

ARKA PLAN VE İDDİALAR

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun, Adıyaman'da Atatürk heykeline saldıran mültecileri gösterdiği iddia edildi.


BULGULAR 

Teyit Hattı, Adıyaman'da çekildiği öne sürülen videoyu inceledi. Görüntünün 29. saniyesinden itibaren Milliyetçi Hareket Partisi İl Teşkilatı'nın görülmesinin ardından söz konusu olayın, Adıyaman'da Kapcami Mahallesi'ndeki Sümer Meydanı'nda bulunan Atatürk büstünde yaşandığını tespit etti.

Videonun çekildiği belirlenen lokasyonda "Atatürk heykeline saldırı" olduğuna ilişkin açık kaynaklar üzerinden arama yapıldığında, iddia videosunun uzun versiyonuna ulaşıldı. Youtube'a Demirören Haber Ajansı tarafından "Atatürk heykeline çıktı, linçten polis kurtardı" başlığıyla yüklenen videonun güncel olmadığı ve 13 Kasım 2018 tarihine ait olduğu fark edildi.

Heykelin omuzlarında oturan ve başında poşu bulunan kişinin etraftakiler tarafından tepki gösterilerek indirilmesinin ardından, polis tarafından kalabalıktan uzaklaştırılması görülüyor. Dikkatli izlenildiğinde, 3. dakika 4. saniyede bir kişinin "Memleketine yaramayan adam Türkiye'ye mi yarayacak?" dediği fark ediliyor. Bu da olay yerinde olanların, heykele çıkan kişinin mülteci olduğunu düşündüklerini gösteriyor. Ancak 3. dakika 46. saniyede olay anında kalabalığın içinden birisi : "Bu şey değil mi? Ahmet! Suriyeli değil ya!" diye konuşarak kişiyi tanıdığını ima ediyor. Bu da heykele çıkan kişinin başta mülteci sanıldığını ancak sonradan Türk vatandaşı olduğunun anlaşıldığı ihtimalini arttırıyor.

Geçmişe dönük haber arşivi taraması yapıldığında, 13 Kasım 2018'de gözaltına alınarak emniyete götürülen şüphelinin yapılan incelemede uyuşturucu ve uçucu madde bağımlısı Ahmet B. olduğunun belirlendiği bilgisi yer alıyor. Ahmet B.'nin ifadesinde : "Atatürk'ü çok seviyorum. Ben çok sevdiğim için büste çıktım. Bir zarar vermedim. Amacım zarar vermek değildi. Madde kullandığım için o an ne yaptığımın farkında değildim. Kalabalık oluşunca korktum ve polisler gelince büstten indim." dediği öğreniliyor.

İddia videosunun çekildiği günden yaklaşık bir ay sonra 24 Aralık 2018'de, Ahmet B.'nin yine Atatürk heykeline çıktığı haberlere ulaşılabiliyor. Ahmet B.'nin bu sefer de etraftakilere ağabeyine af çıkarılmasını istediği için heykele çıktığını söylediği anlaşılıyor.

Ahmet B.'nin, olaydan iki yıl önce 24 Aralık 2016'da, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı atarak yine Atatürk büstüne çıktığı da biliniyor. 
BULGU SETİ
  • 13 Kasım 2018'de kaydedilen görüntü yeniden dolaşıma sokuldu.
  • Videoda Atatürk büstüne çıkan kişi, madde bağımlısı Ahmet B.
  • Mülteci olmadığı belirlenen Ahmet B., amacının heykele zarar vermek olmadığını ve Atatürk'ü çok sevdiği için heykele çıktığını ifade etmişti. 
  • Ahmet B., videonun kaydettiği olaydan bir ay sonra 24 Aralık 2018'de cezaevindeki ağabeyine af istemek için yine Atatürk heykeline çıktı. 
  • 24 Aralık 2016'da da Ahmet B.'nin "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı atarak heykele çıktığı görüntüler mevcut. 

DOĞRU MU? YANLIŞ MI?
Videonun Adıyaman'da Atatürk heykeline saldıran mültecileri gösterdiği iddiası doğru değil.