"Kahramanmaraş depreminde Atatürk Barajı'nın hasar aldığı" iddiası

Ayşenur Cevahiroğlu / 06.02.2023

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde gerçekleşen ve çevre illerde büyük yıkıma neden olan 7.7 şiddetindeki depreme dair dezenformatif içerikler çeşitli sosyal medya mecralarında etkileşim almaya devam ediyor. 

ARKA PLAN VE İDDİALAR

Sosyal medyada "Bölgedeki barajlar acilen kontrol edilmeli. Atatürk Barajı'nda çatlaklar oluştuğu haberleri var." iddiaları dile getirildi. Söz konusu iddiaların sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çektiği görülürken, yapılan paylaşımlarda resmi bir kaynağa yer verilmedi. 

Bir başka iddia da Birecik Barajı'nda büyük çatlaklar olduğu yönündeydi. 

BULGULAR

Şanlıurfa Valiliği ve Birecik Kaymakamlığı Birecik Barajı'nın hasar aldığına dair iddiaları yalanladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise yaptığı açıklamalarda deprem bölgelerinde bulunan barajların ivedilikle kontrol edildiğinden bahsetmişti. Oktay, AFAD Merkezi'nden 07.02.2023'te saat 00.36'da yaptığı son açıklamasında, "Tüm barajlarımızla alakalı bölgenin tamamı kontrolden geçirildi, geçiriliyor. Herhangi bir sorunumuz yok. Sadece bir barajımız var; Malatya Sultansuyu. Burada enine ve boyuna bazı çatlaklar ve açılma olduğu için, riskten dolayı sadece tedbir amaçlı kademeli olarak bir su tahliyesine başlayacağız. Civardaki vatandaşlarımız buna şahit olurlarsa bu sadece tedbir amaçlı kademeli olarak o suyun risk oluşturmasın diye boşaltılmasından, tahliyesinden ibarettir." dedi.

T.C. Malatya Valiliği'de resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Sultansuyu Barajı, tedbiren kademeli olarak boşaltılacak. Barajın mansap kısmında bulunan vatandaşlarımız tedbirli olsunlar. Diğer barajlarımız için herhangi bir sorun söz konusu değildir." ifadesi kullanıldı.

BULGU SETİ
  • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaptığı açıklamada, Malatya Sultansuyu Barajı hariç, deprem bölgesindeki barajlarda bir hasar olmadığını söyledi. 
  • Şanlıurfa Valiliği ve Birecik Kaymakamlığı söz konusu iddiaların doğru olmadığını açıkladı.
  • Malatya Valiliği Sultansuyu Barajı'nın, tedbiren kademeli olarak boşaltılacağını ifade etti.
DOĞRU MU? YANLIŞ MI?
Kahramanmaraş depreminde "Atatürk Barajı'nın" hasar aldığı iddiası doğru değil.