Husilerin kaçırdığı kargo gemisinin Türkiye'ye ait olduğu iddiası

Aras Fırat Tekeş / 20.11.2023
İstanbul

İç savaştaki Yemen'de Sana merkezli ayrılıkçı bir hükümet kuran İran destekli Husiler, Hamas'a bağlı Filistinli silahlı grupların 7 Ekim'de İsrail'e sızmasının ardından başlayan çatışmalarda, İsrail Ordusu'nun Gazze'yi şiddetli şekilde bombalamasına sert tepki gösterdi.

Husiler, çatışmaların başladığı Ekim ayında, İsrail'e yönelik çok sayıda drone ve füze saldırısı gerçekleştirmeye çalıştı. Ancak bu girişimler ABD, Suudi Arabistan ve İsrail savunma sistemleri tarafından engellendi. 

Husiler bu kez, İsrail'e ait olduğunu öne sürdükleri ve Türkiye'den Hindistan'a gitmekte olan bir kargo gemisini Kızıldeniz'de ele geçirerek kaçırdı. Bu olay Türkiye'de bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından manipüle edilerek dolaşıma sokuldu. 

ARKA PLAN VE İDDİALAR 

İsrail, pazar günü Husilerin Kızıldeniz'de uluslararası bir kargo gemisini kaçırdığı bilgisini doğruladı. Ancak geminin İsrail'e ait olmadığı ve mürettebatının İsrail vatandaşlarından oluşmadığı duyuruldu.

IDF Sözcü Daniel Hagari, X'deki bir paylaşımında, "Kızıldeniz'in güneyinde, Yemen yakınlarında bir kargo gemisinin Husiler tarafından kaçırılması, küresel sonuçları olan çok ciddi bir olaydır." ifadelerini kullandı. Husiler tarafından kaçırılan kargo gemisinin, Türkiye'den Hindistan'a doğru gittiği bilgisinin haber kaynaklarında yer alması ise sosyal medyada tartışmanın fitilini ateşledi. 

Bazı X (eski adıyla Twitter) kullanıcıları, kargo gemisinin Türkiye'ye ait olduğu yönünde paylaşımlarda bulundu. Bir sosyal medya kullanıcısı, "Husiler Yemen açıklarında Türk gemisini kaçırdı. Kocaeli'den araba yükleyip Hindistan'a giden gemiyi İsrail gemisi diye kaçırdılar. Görüşmeler devam ediyor, açıklama yakında yapılır." ifadelerini ekleyerek geminin fotoğrafını paylaştı.

Husi destekçisi bazı X kullanıcıları ise aşağıdaki fotoğrafın Yemen'de limana yanaştırılan Galaxy Leader gemisini gösterdiğini öne sürdü. Bu paylaşımlardan biri yaklaşık 230 bin kişi tarafından görüntülendi.

BULGULAR

Anadolu Ajansı Teyit Hattı, iddiaların arka planını araştırdı. Yapılan araştırmada, iddiaya konu olan kargo gemisinin Türkiye'ye kayıtlı olmadığı ve Türkiye'de herhangi bir şirket tarafından işletilmediği tespit edildi. 

Geminin İngiltere'deki bir şirkete ait olduğu, Japonya'nın başkenti Tokyo merkezli NYK Line şirketi tarafından işletildiği öğrenildi. NYK Line, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, konuyla ilgili detaylı bilgi verdi. 

AçıklamadaHusiler tarafından kaçırılan Galaxy Leader isimli geminin Tokyo merkezli NYK Line şirketinin işletmesinde olduğu, Hudeyde Sahili yakınlarında kaçırıldığı belirtildi. Marine Traffic uygulamasında da kargo gemisinin en son Kızıldeniz'de görüldüğü bilgisine ulaşıldı. 

Kargo gemisinin araç nakliyatı amacıyla kullanıldığı, aralarında Bulgaristan, Ukrayna, Filipinler, Meksika ve Romanya vatandaşlarının bulunduğu 25 personel tarafından idare edildiği belirtildi. Görevli personeller arasında herhangi bir İsrail vatandaşının yer almadığı açıklandı. 

Japonya, Japon bir şirket tarafından işletilen kargo gemisinin kaçırılmasına sert tepki gösterdi. Japonya Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, kargo gemisinin Nippon Yusen'e (NYK Line) ait olduğunu ve söz konusu "el koyma eylemini mutlak surette kınadıklarını" söyledi. Kargo gemisinde Japon vatandaşı bulunmadığını belirten Matsuno, ilgili ülkelerle, geminin ve mürettebatının güvenliği ve salıverilmesi için çalışma sürdürdüklerini ifade etti. Japonya Ulaştırma, Altyapı, Arazi ve Turizm Bakanı Saito Tetsuo da açıklamasında, durumun çözüme kavuşturulması için ilgili kuruluşlar ve Japon firmayla irtibatta olduklarını bildirdi.

Geminin Yemen'de bir limana yanaştırıldığı yönündeki paylaşımlarda kullanılan fotoğrafın ise kurgu olduğu tespit edildi. Galaxy Leader gemisinin geçmişte farklı bir limandaki fotoğrafının, Yemen'deki savaşçılara ait eski tarihli bir fotoğrafla bilgisayar ortamında birleştirildiği anlaşıldı. 

BULGU SETİ
  • Husiler tarafından kaçırılan kargo gemisinin İngiltere'de bir şirkete ait olduğu ve Tokyo Merkezli NYK Line şirketi tarafından işletildiği öğrenildi. 
  • Geminin Yemen'de bir limana çekildiğine yönelik dolaşıma sokulan fotoğrafın ise kurgu olduğu tespit edildi. 
DOĞRU MU? YANLIŞ MI?
Husiler tarafından Kızıldeniz'de kaçırılan kargo gemisinin Türkiye'ye ait olduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor.